Pille Ivask • 8. mai 2017 kell 8:29

Hiina eksport-import valmistasid pettumuse

Hiina lipp  Foto: epa

Hiina teatas täna, et aprillis suurenes eksport dollarites mõõdetuna 8% võrra ning import kasvas 11,9%.

Reutersi küsitletud analüütikud ootasid aga oluliselt paremat tulemust – ekspordi tõus oleks pidanud jääma 10,4% juurde ning import kerkima 18% võrra.

Hiina väliskaubanduse ülejääk oli aprillikuus oli 38,05 miljardit dollarit, mis on rohkem kui analüütikute oodatud 35,5 miljardit. Samuti on tegu parema tulemusega võrreldes märtsikuuga: siis oli ülejääk 23,93 miljardit dollarit.

Jüaanidesse ümber arvutatuna jäi ekspordi kasv 14,3% juurde ning import tõusis 18,6%. See ületab analüütikute ootuseid.

Capital Economicsi Hiina ökonomist Julian Evans-Pritchard märkis, et Hiina sisenõudlus on vähenenud ning sellest ka oodatust tagasihoidlikum impordi kasv. Välisnõudlus on tema sõnul aga endiselt tugev ning see aitab suureneda Hiina ekspordimahul. Ta märkis CNBC-le, et lähiajal ongi oodata ekspordi tõusu, ent impordi langust. Viimase põhjuseks on lisaks mainitud vähenenud sisenõudlusele ka karmistunud regulatsioonid.

Templeton Emerging Marketsi juht Mark Mobius tõdes, et hoolimata tulemustest saab endiselt öelda, et Hiina majanduskasvu prognoose tõsta ega langetada pole tarvis. “Ma usun, et nad (hiinlased – toim) ootavad tänavu majanduskasvu jätkuvalt 6% kanti,” ütles ta lisas, et kuna kaubandusnumbrid kõiguvad kuust kuusse, ei tasuks aprilli tulemustest väga üllatuda.

Hetkel kuum