Pille Ivask • 11 november 2017

Vene noormees leiutas krüptoraha Ethereum

Vitalik Buterin  Foto: epa

Tänavu bitcoini kõrval võimsat tõusu näidanud ethereumi leiutas 23aastane Vene päritolu arvutigeenius Vitalik Buterin.

Ilmselt on ethereum praegu bitcoini järel tuntuselt teine krüptoraha. Ethereumi koguväärtus jääb 28,5 miljardi dollari juurde ning on näidanud üsna stabiilset kasvu. Sarnaselt bitcoiniga on ka ethereumi puhul tulnud ette üksikuid suuremaid kukkumisi, ent üldine tendents on selgelt ülespoole. Viimase poole aasta ühe suurema kukkumise põhjustas näiteks libauudis sellest, et Buterin hukkus autoõnnetuses.

Sarnaselt bitcoiniga kasutavad ka ethereumi üldiselt need investoreid, kes tunnevad ühelt poolt krüptorahade vastu huvi kui teiselt poolt leiavad, et see on hea valuuta, millega spekuleerida.

Kui ethereumi väärtusest ning kibekiirest kasvust on tänavu palju räägitud, on ehk vähem teada see, et selle krüptoraha leiutas Vene päritolu 23aastane Vitalik Buterin.

Buterin sündis Venemaal ning kasvas üles Kanadas. Praeguseks on noormees kolinud juba Šveitsi, kus asub ka Ethereum Foundation. Buterin töötab seal peateadurina ning juhib Foundationi uuringumeeskonda.

Kui bitcoini looja on siiani saladus – teatakse vaid, et selle on leiutanud isik või grupeering Satoshi Nakamoto -, on Buterin meedias üsnagi aktiivne. Tal on Twitteri konto ning ta külastab erinevaid konverentse. Teda on iseloomustatud kui poissi, kes ei püsi kodus ning kes armastab reisida. Teda peetakse eranditult väga andekaks noormeheks ning eriti kiidetakse ta head matemaatilist taipu. Mõningast tähelepanu on meedias pööratud ka tema mõnikord julgetena tunduvatele moevalikutele.

Jordan Pearson kirjutab portaalis Motherboard, et ilmselt just Buterini isik on osaliselt selle taga, et tema loodud krüptoraha nõnda edukaks on osutunud.

Hetkel kuum