Pille Ivask • 21. jaanuar 2018 kell 9:43

Analüütik: nafta hinna tõus OPECit ei mõjuta

Foto: EPA

Energy Aspectsi geopoliitikaekspert Richard Mallinson tõdes CNBC-le antud intervjuus, et kuigi nafta hind on viimasel ajal kindlat tõusutendentsi näidanud, ei pruugi OPEC olla siiski huvitatud tootmiskärbete lõpetamisest.

Toornafta hind on jõudnud viimase kolme aasta tippu, mistõttu on mitmed analüütikud jõunud kommenteerida, et ilmselt otsustab OPEC suvel naftaleppe lõpetada. Sel nädalal kerkis Brenti toornafta hind juba üle 70 dollari barrelist ning ega WTI omalgi palju puudu ole jäänud.

Mallinson märkis, et kuigi nafta hind on näidanud stabiilset tõusu, tahab OPEC siiski kindel olla, et praegune hinnatase jääb püsima. Seetõttu ei usu Mallinson, et praeguse seisuga käesoleva aasta lõpuni kehtiv naftalepe juuni tippkohtumisel puruks rebitakse.

Suured pangad tõstavad hinnaprognoosi

Viimastel nädalatel on USA suurpangad teatanud, et tõstavad nafta hinna prognoosi käesolevaks aastaks.

Nii Bank of America Merrill Lynch kui Morgan Stanley teatasid, et nafta hinna prognoos on tõusnud, samas kui Goldman Sachs kommenteeris, et viimaste sündmuste taustal on põhjust arvata, et musta kulla hind hakkab tõesti tõusma.

Hinnatõusu peamine põhjus on olnud OPEC-i juhitud naftalepe, kus osaleb organisatsiooni välistest riikidest ka Venemaa. Praeguse seisuga peaks naftalepe kehtima kogu käesoleva aasta, mistõttu suureneva nõudluse taustal peaks hind tõusma.

OPECi järgmine ametlik tippkohtumine toimub 22. juunil Viinis.

Nafta hind hakkas suurelt langema 2014. aastal, mil globaalne nõudlus oli nõrk ning USA naftatootjad suurendasid tootmist. Toona oli hinnatase 120 dollari ringis barrelist ja praegu liigub 70 dollari ringis. Siiski hinnatakse peamiseks hinnalanguse põhjuseks OPECit, kes kukkuvate hindade taustal oma tootmist ei vähendanud. Kollektiivse esimese naftaleppeni jõuti alles 2016. aastal.

Hetkel kuum