Edukas kaupleja jagab edu valemit

15. märts 2018, 06:00
Igor Dorošenko.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180315/BORS/180319848/AR/0/AR-180319848.jpg
Ainult tellijale

Enam kui kümneaastase kauplemiskogemusega Inbanki finantsanalüütik Igor Dorošenko jagas Äripäeva raadiosaates "Investor Toomase tund" oma edu valemit ja tõdes, et kõige tähtsam on lühiajalise kauplemise juures kaotuste vältimine.

Kuulsat börsikauplejat ning investeerimisõpikute autorit Alexander Elderit oma eeskujuks pidav Dorošenko alustas kauplemisega 2007. aastal buumi ajal, töötades ise samal ajal Hansapanga fondide juures. „Kuna mul oli vaba raha, hakkasin investeerima,“ rääkis ta oma algusest. „Pullituru viimasel lainel toona kõik kasvas ja oli väga lihtne – siis hakkas teema mind huvitama ning tegin endale selgeks, et fondide sees on ka aktsiad, millega on veelgi huvitavam kaubelda.“

Tõelised õppetunnid sai ta aga kätte peagi saabunud majandus- ja finantskriisi ajal. „Tuli karuturg ja varem toiminud meetodid enam ei toiminud,“ rääkis aktsiatega kesklühiajalisi positsioone hoidev Dorošenko. „Mul puudus selliseks olukorraks ettevalmistus ning kahjumid hakkasid tulema – nii pidin rohkem õppima, tellisin raamatuid ja süvenesin,“ kirjeldas ta oma teekonda.

Esimene raamat, millest Dorošenko abi sai, oli Alexander Elderi „Come into my Tradingroom“, mis muutis tema arusaamist kauplemisprotsessi korraldusest. „Samuti sai mulle selgeks, kui oluline on tähelepanu pöörata psühholoogiale,“ ütles Dorošenko.

Püüdleb finantsvabadusse

Nüüdseks on Dorošenko saavutanud 10protsendilise aastatootluse ning Elderi loodud kauplejate keskkonnas SpikeTrade on ta 300protsendilise tulemusega üks edukamaid. „SpikeTrade’is võtan ma suuremaid riske kui päriskontol,“ põhjendas ta erinevust. Ta tõdes, et tal pole veel nii palju kapitali, et end ainult kauplemisest ära elatada.

Finantsvabaduse saavutamiseks peab Dorošenko oma kapitali veel vähemalt kümnekordistama ning selleks tegeleb ta kauplemisega põhitöö kõrvalt, lõviosa oma õhtutest. „Kõigepealt nädalavahetusel valmistun algavaks nädalaks ette, valin välja instrumendid, millega hakkan kauplema,“ kirjeldas ta oma tegevust. „Tööpäevadel, kui USA turg on avatud, jälgin, kuidas mu ettevalmistatud instrumendid käituvad,“ märkis Dorošenko.

Dorošenko lisas, et kasutab otsuste tegemiseks Elderi propageeritavat tehnilist analüüsi ning kuna tema jälgitavatest graafikutest kõige lühem on tunnine, ei pea ta kogu aeg arvuti taga istuma. „Piisab, kui teen korrektuure kord 1–2 tunni järel,“ kinnitas ta. Tema sõnul aitab aga kauplemine põhitööst puhata. „Ma ei mõtle kauplemisest päevasel ajal ega pangatööst õhtusel ajal, eks head mõtted sünnivad ikka siis, kui teemast parasjagu ei mõtle.“

Heitlikud turud

Finantsvabaduse saavutamist pikendab Dorošenko sõnul turgude heitlikkus, kuid ajapikku on ta õppinud ka rasketes olukordades toime tulema. „Kogu aeg on raske head tootlust teenida – on perioode, kus miski ei tule välja, kuid söömise ja elamise eest peab ikka maksma,“ põhjendas ta vajadust ka põhitööd teha.

Halval ajal motiveerib Dorošenkot aga kauplemispäeviku pidamine. „Tuleb kõik tehtud tehingud koos põhjendusega kirja panna,“ rõhutas ta. See on oluline hilisemaks vigade analüüsiks ning ajaloole tuginedes veendumiseks, et langused on ajutised. „Nii tekib kauplemispeegel, mis peegeldab sinu vigu ja arenemisvõimalusi.“

Dorošenko väldib aga kõike krüptovaluutadega seonduvat, sest kõige olulisem on igasuguse kauplemise juures tema hinnangul kaotuste vältimine. „Krüptospetsialistid räägivad ainult tootlusest ja sellest, kui palju on võimalik teenida. Mina mõtlen nii, et võin seal ka kaotada ning väga kiiresti – kogu see tunnetus ja teadmine tuleb ajaga,“ rääkis ta. Samuti peab Dorošenko oluliseks, et kaubeldavate instrumentide ning nende hinna liikumisega kursis oldaks. Seetõttu vaatab ta ka ise vaid 40 aktsiat.

Dorošenko rõhutas, et kuigi ta kasutab aktsiate väljavalimisel tehnilist analüüsi, on see vaid üks osa suuremast pildist. „Lisaks pööran tähelepanu riskijuhtimisele, tehingute kirjapanemisele ning psühholoogilisele aspektile,“ nentis ta. Dorošenko on veendumusel, et kui kaubelda ainult tehnilise analüüsi abil, võib raha üsna tõenäoliselt kaotada. „On oluline aru saada, et see on süsteemi üks osa, ja pöörata tähelepanu ka teistele aspektidele.“

Dorošenko on enda jaoks üle võtnud Elderi 2 ja 6 protsendi reegli. „See on minu kauplemise nurgakivi,“ kinnitas ta. Reegel näeb ette, et ühe tehingu raames võib riskida vaid 2 protsendiga oma kapitalist ning kuu aja jooksul ei tohi kaotada rohkem kui 6 protsenti. Kui viimane number on ületatud, tuleb kauplemine kuni uue kuu tulekuni peatada. „Mul on riskid veel madalamad, ühe tehingu riskiks võtan maksimaalselt 1 protsendi,“ paljastas Dorošenko.

Investeeri teadmistesse

Alustaval investoril soovitab Elderi õpilane aga investeerida kauplemisalaste teadmiste omandamisesse. „Algajal on väga raske tootlust teenida, pigem osta osalus SpikeTrade’is 89 dollari eest, et pääseda ligi teiste praktikale ja neid analüüsida,“ viitas ta sellele, mida ise omal ajal tegi. „Pigem kasutada raha õppimiseks kui seda niisama turul kaotada.“

Dorošenko peab oluliseks ka seda, et kaupleja valiks võimalikult likviidse turu. „Potentsiaali leidmiseks on vaja, et oleks arenenud turg koos piisava käibega,“ selgitas ta. „Näiteks Eesti turg kauplemiseks ei sobi, sest siin on nii väikesed mahud,“ jagas tal nõuandeid. Samas võib tema sõnult sobivaid börse leida nii Aasiast kui ka Ladina-Ameerikast.

Milliseid indikaatoreid Elderi teooria puhul jälgida, räägib ta enda kogemusest. „Mul on ajaga välja kujunenud pilt, kus vaatan nädalast, päevast ja tunnist aktsiagraafikut,“ rääkis ta tehnilisest analüüsist. „Iga graafiku juures on mul 22-, 50- ja 200päevased libisevad keskmised, kuhu panen juurde mahu ning lisaks vaatan veel Elderi force-indeksit ning RSId ja MACDd.“

Lõpetuseks rääkis Dorošenko, et kriisi ei maksa karta ning edukas saab olla nii tõusval kui ka langeval turul. „Ma ei tee pikka analüüsi, vaid lähenen asjadele nädala lõikes, praegu on aktsiad üleostetud ning eks see olukord peab muutuma,“ tõdes ta. „Kokkuvõttes on aga volatiilsus see, mis liigutab aktsiahindu ning stabiilses keskkonnas ongi kergem kaubelda,“ lõpetas ta vihjega, et kui viimased korrektsioonid isegi on osa millegi suurema algusest, võib see kauplejale ikkagi kasuks tulla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. March 2018, 16:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing