Rait Kondor • 14. mai 2018 kell 16:11

OPEC säilitab nafta tootmispiirangud

Foto: Scanpix

Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) teatas täna, et organisatsiooni kuuluvate riikide naftatoodang langes aprillis 12 000 barreli võrra päevas 31,93 miljoni barrelini päevas. OPEC-i sõnul on seda 800 000 barreli võrra päevas vähem, mida maailmal on OPEC-i riikidelt vaja, vahendab Reuters.

Täna demonstreeris OPEC andmeid, mille kohaselt on globaalne naftapakkumise ülejääk peaaegu kõrvaldatud tänu esiteks OPEC-i juhitud kokkuleppele naftatoodangu vähendamiseks, mis on kehtinud alates 2017. aastast ning teiseks tänu kasvanud naftanõudlusele.

Hoolimata kasvavast nõudlusest näitas viimane OPEC-i raport, et tootjad on kärpinud oma tootmist rohkem, kui leping seda ette nägi, samal ajal kui tootjad, mis ei ole kärpelepinguga ühinenud, näiteks nagu USA kildagaasi ja -nafta tootjad, hakkavad nägema takistusi edasise tootmismahtude kasvu osas.

OPEC-i kärbete eesmärgiks oli viia arenenud tööstusriikide naftavarud viie aasta keskmisele tasemele. Praeguseks on naftavarud jõudnud 9 miljoni barreli tasemele üle viie aasta keskmise, samal ajal kui 2017. aasta alguses, siis kui tootmiskärbete leping jõustus, olid naftavarud 340 miljonit barrelit üle viie aasta keskmise varu.

Tootmiskärbete leping OPEC-i, Venemaa ja veel mõnede OPEC-isse mitte kuuluvate riikide vahel on aidanud nafta hinnal tõusta 78 dollarile barrelist (Brenti toornafta), mis on kõrgeim tase alates 2014. aastast.

Täna õhtuks on Brenti toornaftasegu hind tõusnud 1,4% 78,19 dollarini barrelist ning USA WTI toornaftasegu maksab 71,14 dollarit ( täna +0,62%).

Hetkel kuum