Mait Kraun • 23. mai 2018 kell 13:12

Ükssarvikute mull on lõhkemas?

Ükssarvik  

Villanova School of Businessi professor Keith Wright ütleb, et praegune tehnoloogiamull on suurem kui sajandivahetuse oma, sest niinimetatud ükssarvikutega on palju suurem probleem, vahendab CNBC.

See mull lõhkeb peagi ning lisaks Silicon Valley’le on lööklainet tunda ka Wall Streetil. Ükssarvikud on idufirmad, mille turuväärtus on vähemalt miljard dollarit.

„Siit alates läheb kõik allamäge,“ kirjutas ta CNBCs avaldatud arvamusartiklis. „Riskifondid ja ingelinvestorid saavad väga suuri kaotusi. Paljud ettevõtted on rohkem kui 50 protsenti ülehinnatud.“

Ta tõi näitena välja idufirmad nagu BuzzFeed ja Vice Media – kumbki ükssarvik pole suutnud aastalõpu eesmärke täita, mis on ettevõtete ja investorite vahel palju lahkhelisid tekitanud. Isegi Uber, mis on maailma kõige väärtuslikum ükssarvik, kaotas eelmisel aastal 4,5 miljardit dollarit. 2016. aastal teenis ettevõte 2,8 miljardit kahjumit.

Ükssarvikuid kokku (tumesinisega) ja lisandunud ükssarvikuid (helesinisega).  Foto: CNBC

„2018. aastal naasenud volatiilsus mõjutab märkimisväärselt ka ükssarvikuid,“ kirjutas Wright. „Madalate intressimäärade ajastu lõpp hakkab samuti ülehinnatud idufirmasid survestama. Intressimäärade tõus aeglustab ükssarvikute kasvu.“

Juba aastaid on debateeritud selle üle, kuidas ükssarvikute turu aeglustumine võiks turge mõjutama hakata. Wright usub, et jaeinvestorite jaoks tuleb asi üllatusena.

„Kui sa tahad lähitulevikus ükssarvikusse investeerida, siis mõtle järele,“ hoiatas Wright.

Hetkel kuum