Investorid Olympicust: Eesti ei ole enam banaanivabariik

01. juuni 2018, 14:20
OEG
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180601/BORS/180609976/AR/0/AR-180609976.jpg
Ainult tellijale

Nii praegused Olympicu aktsionärid kui ka ülevõtupakkumise käigus aktsiatest loobunud investorid ootavad korralikku preemiat ja loodavad, et juhtumist saab hea hoiatus neile, kes kavatsevad tulevikus börsilt lahkuda.

Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon ei lubanud Olympicul Tallinna börsilt lahkuda enne, kui aktsionärid on välja ostetud.

„Soovin Trigonile ja teistele aktsionäridele jõudu läbirääkimistel ja hoian neile pöialt,“ ütles ülevõtupakkumise käigus oma Olympicu aktsiatest loobunud investor Indrek Naur. „Kui nad suudavad piisavalt suure preemia välja pigistada, on see järgmistele tegelastele hoiatus, et Eesti ei ole enam mingi banaanivabariik.“

Nauri kinnitusel tegi komisjon ainuõige otsuse. „Investorkaitse argumendid on head ja tugevad,“ rõhutas ta.

Oodatakse paremat hinda

Nüüd peab ülevõtja ehk Novalpina Nauri hinnangul oma äriplaani muutma ja tõstma panuseid, et pakkuda aktsionäridele preemiat. „Novalpinast oleks tark panna sisse ostuorder 2,1 euro peale, mis annaks 20 senti preemiaks,“ arvas ta. „Nii saaks nad ilmselt oma eesmärgi täidetud ka ilma ülevõtupakkumist tegemata.“

Oma otsusega võivad rahul olla investorid, kes ülevõtupakkumist vastu ei võtnud ja on siiani Olympicu aktsionäride nimekirjas.

„Ootasin paremat pakkumist ega tahtnud esialgse viletsa hinnaga kaasa minna,“ ütles eraisikuna ja OÜ Kiili Betoon kaudu pea 100 000 kontserni aktsiat omav Rain Sinimaa. „Loomulikult olin teadlik likviidsusriskist. Kartsin ka seda, et Läti kasumlik osa kanditakse ettevõttest välja,“ rääkis ta.

Aktsiatest oleks Sinimaa valmis loobuma 10-15protsendilise preemia eest. „Olympicu majandusnäitajad on palju paremad, kui väidab ülevõtja pakutav hind. Ootan vähemalt 2 eurot aktsia eest,“ ütles ta.

Olympicu suuremad väikeaktsionärid

Marti Osaühingu ning Tänavakoristus OÜ kaudu 75 000 Olympicu aktsiat omav Toomas Joost ütles, et õiglane hind oleks vähemalt 2 eurot aktsia kohta. „Suhtun noteerimiskomisjoni otsusesse kindlasti positiivselt ja loodan nüüd, et aktsia hind tõuseb,“ ütles ta.

Probusi kaudu 59 500 aktsiat omav Andres Järving ootab vähemalt 15protsendilist preemiat. Märksa tagasihoidlikumaks jäi Esma Vara ja 40 000 väärtpaberi omanik Ralf Õng, kes loodab 5protsendilist preemiat.

Börsil paistab huvi

Paljudes investorites on ärganud lootus Olympicu ülevõtmisest kasu lõigata – on asutud ettevõtte aktsiaid Tallinna börsilt parema pakkumise lootuses kokku ostma, kusjuures kõrgema hinnaga, kui pakub praegu ülevõtja (1,9 eurot aktsia kohta). Täna kell 14 maksis Olympicu aktsia Tallinna börsil 1,95 eurot ning seda veidi enam kui 625 000eurose käibe juures. Julgemad müüjad küsivad aga aktsia eest juba praegu 2 eurot ning sellel tasemel on order hetkel võimalik täita 10 200 aktsia puhul.

Põhjust aktsiate ostmiseks võis anda ka Trigon Capitali eilne väljaütlemine, et neil on käes positsioon, mis võimaldab investoritele kõrgema preemia välja rääkida.

Swedbank Marketsi valdkonnajuhi Andres Suimetsa kinnitusel oli tõusu ette näha juba enne Tallinna börsi avanemist. Kuigi enne börsi avanemist näeb oksjonikeskkonnas ainult tasakaaluhinda, oli see hommikul 1,92, rääkis Suimets enne börsi avanemist Äripäevale. Ka Kert Koppel SEB Marketsist uskus, et OEG orderite ja tehingute arv turul pöörab nüüd kasvule, eriti tänu spekulatiivsetele klientidele. 

Pärast ülevõtmise uudist, kuid enne eilset noteerimiskomisjoni otsust on OEG aktsia maksimaalne hind olnud 1,905 eurot, enamasti alla selle.

Vaidlustamine oleks rumal

Olympicu uuel omanikul on võimalus järelevalvekomisjoni otsus vahekohtus vaidlustada, kuid Nauri hinnangul oleks see rumal samm. Samuti oleks tema meelest rumal asuda ähvardama, näiteks müüa Läti üksus. „Läti üksuse müük on võimalik, kuid sellisel juhul tekib nõukogu ja juhatuse liikmete tsiviilvastutuse küsimus ja ma soovitaksin aktsionäridel esitada nende vastu hagi Olympicule kahju tekitamises,“ rääkis vandeadvokaat Naur.

Naur ei kahetse, et Olympicu aktsiatest liiga vara loobus. „Minu jaoks oli müük tol hetkel õige otsus, sest pidasin riske liialt suureks ja Novalpina ähvardusi tõsiseltvõetavaks,“ tõdes ta. „Nüüd on see teema minu jaoks ammendunud ja Olympic nagu eelmise talve lumi, mida ma taga ei igatse. Kohti, kuhu investeerida, on õnneks Eestis palju ja seda ka väljaspool börsi.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2018, 14:20

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing