investor Toomas • 9. juuli 2015 kell 12:30

Investor Toomas: kolm nõuannet alustajatele

Investor Toomas  Foto: Anti Veerma

Mulle kirjutas Facebookis börsihuviline Georgi ja mattis mind asjalike küsimuste risttule alla, kirjutab Äripäeva loodud investor Toomas.

„Ma olen väga huvitatud raha investeerimisest ja börsiuudistest ja ei saa alustada oma tööpäeva ilma, et loeksin sinu järjekordset postitust Äripäevas,“ kirjutas ta. „Olen juba pool aastat igapäevaselt sinu blogi lugenud ja mitu korda kavatsenud sulle kirjutada, küll aga iga kord kartsin, et hakkan sind liiga lihtsa asjaga tülitama. Praegu olen piisavalt julgust kogunud ja loodan, et sa annad nõu ja aitad mul selles valdkonnas areneda.“

Tänan Georgit kirja eest ning vastan küsimustele järgemööda. „Millest võiks investeerimisel alustada?“ uuris ta alustuseks. Kõigepealt soovitan lugeda investeerimise kohta nii palju materjali kui vähegi kätte satub ning sealjuures säilitada alati ka kriitiline meel. Äripäevas on aja jooksul ilmunud hulgaliselt häid ja ülevaatlikke artikleid, milles on antud alustavatele investoritele hulgaliselt näpunäiteid nii tüüpvigade vältimise kui ka aktsiaanalüüsi osas. Ise olen alustajatel soovitanud teha esimesi samme kodubörsil, kus ettevõtete analüüsimine on alustajale oluliselt lihtsam ja arusaadavam kui muu maailma turgudel toimuv.

Laps nakatus investeerimispisikuga

Järgmiseks uuris Georgi, milliseid raamatuid, väljaandeid ja seminare ma alustavale investorile soovitaks. Häid raamatuid raha kasvatamise kohta on mõistagi palju. Välismaistest klassikutest soovitan kahel käel üht enda suurt lemmikut, milleks on Benjamin Grahami „The Intelligent Investor“ ja eestikeelsest kirjandusest võiks hakatuseks ette võtta Jaak Roosaare „Rikkaks saamise õpiku“, mille lugemine suutis investeerimise vastu huvi tundma panna ka minu lapse.

Siinsetest väljaannetest soovitan lugeda Äripäeva, kust lisaks muu maailma börsiuudistele leiab kõige põhjalikumaid uudiseid kodumaiste börsifirmade kohta ja ka edukad kohalikud investorid avaldavad siin tihti oma investeerimisideid. Kindlasti võiks ideede leidmiseks lugeda ka kohalikke finantsblogisid- ja foorume.

Raske töö tuleb endal ära teha

Alustaval investoril soovitan käia näiteks kohalike pankade tasuta seminaridel, kus tehakse aktsiate ABC selgeks. Üsna aktiivselt on viimasel ajal erinevaid investeerimisseminare korraldama hakanud ka Investeerimisklubi. Kuigi seminarid võivad olla alustajale suureks abiks, siis kõige suurem töö tuleb siiski ära teha iseendal. Ka ise investeerimisega pihta hakkamine annab väga hea kooli ja alati võib alguses proovida investeerida nö paberil ehk virtuaalse rahaga.

Georgi tundis huvi ka selle vastu, miks investeerin just aktsiatesse. „Forex pakub minu arust isegi rohkem võimalusi ja sul pole vaja isegi kaubelda. Saab investeerida rohkem kogenud inimestesse, kes võivad teenida stabiilselt 100-150% aastas,“ leidis ta.

Investeerin peamiselt aktsiatesse, sest see on mulle arusaadav ja võrreldes paljude teiste instrumentidega ka oluliselt väiksema riskiga. Aktsiate taga on reaalsed ettevõtted oma toote, teenuste ja klientidega. Lisaks maksavad paljud ettevõtted stabiilselt dividende. Tagatipuks on välismeediast võtta hulgaliselt lugusid, kuidas investorid on eToros või mõnes muus populaarsemas keskkonnas oma säästud kellegi teise paigutada usaldanud, alguses väga suurt tootlust teeninud ning seejärel kogu oma rahast ilma jäänud.

Teiseks ei usu ma võimendusse ehk võõra (laenu)rahaga aktsiate ostmisesse. USA suure depressiooni ajal oli nii mõnigi tolleaegne investor sunnitud just selle vea tõttu kogu oma maise varaga hüvasti jätma. Tänapäevalgi on selliseid näiteid küllalt võtta. Olen otsustanud olla ise oma rahale peremees ja suure tulu taga ajamise asemel hoian konservatiivset joont.

Julgustan ka kõiki teisi mulle Facebookis kirjutama ja oma arvamust avaldama. Ühtlasi sügav kummardus minu 973 sõbrale, kes on viimastel nädalatel Investor Toomase lehekülge laikinud.

Hetkel kuum