investor Toomas • 7. september 2015 kell 12:30

Investor Toomas: oleks pidanud maikuus müüma?

Maailma suuremad börsid on alates maikuust võtnud suuna alla.   Foto: EPA

Börsidel levib iga aasta ütlus „sell in may and go away“ ehk arvestades aktsiaturgude ajaloolist tootlust, tasuks maikuus oma aktsiad maha müüa ja siis novembris tagasi tulla. Vaadates möödunud kuude tootlust, näib see ütlus sel aastal paika pidavat.

Periood maist kuni novembrini on ajalooliselt olnud nõrgem kui novembrist aprillini. Alates 1950. aastast on Dow Jonesi keskmine tootlus olnud maist novembrini 0,3 protsenti, kuid novembrist aprillini ulatunud 7,5 protsendini. Seega on ütlusel „sell in may and go away“ ka tõepõhi all.

Börside tootlused miinuses

Selle aasta USA suuremate aktsiaturgude esitus näib reeglit kinnitavat. Aktsiaindeks Dow Jones on ajavahemikus 1. mai kuni 4. september langenud ligi 10 protsenti, S&P 500 sama ajaga 8 protsenti. Aga kuidas on läinud teistel suurematel börsidel samal ajal?

Saksa börs on langenud 13 protsenti, Londoni börs samuti 13 protsenti, Itaalia börs 7 protsenti ja Hispaania börs 14 protsenti. Jaapani börs on langenud 8,5 protsenti, Korea börs 12 protsenti ning Hiina börs märkimisväärsed 31 protsenti! Võrreldes suurte börsidega on märksa paremini läinud meie kodubörsil, mis on sama ajaga langenud alla poole protsendi. Tallinna börs on sel aastal olnud ka maailma parimate börside seas.

Mai ei pakkunud müümiseks põhjust

„Sell in may and go away“ on iseenesest üsna pealiskaudne mõiste ning aktsiaid müüa ainult seetõttu, et mai saabub, ei ole eriti mõistlik. Samas puudus ju maikuus ka konkreetne põhjus, miks peaks aktsiad letti lööma. Hiina probleemid algasid alles juunis ning tõsisem turgude kukkumine oli augustis. Seetõttu poleks osanud investorid mais sellist pauku ette näha.

Kuigi otseselt ei oska keegi öelda, miks maist kuni novembrini on turud nõrgemad kui ülejäänud kuudel, võib põhjus peituda palavates suvekuudes ja selles, et investorid puhkavad. Kui turgudel on investoreid vähem, tehakse ka vähem börsitehinguid ja see viib ka turgude käibe alla.

Mais portfelli väärtus rekordi lähedal

Sel aastal näib Wall Streeti börsitarkus paika pidavat, kuid ainult selle järgi ei maksaks investoritel juhinduda, kuna turgude ajastamine ja hooajalised strateegiad ei pruugi alati töötada.

Maikuus oli mu portfelli väärtus kõigi aegade tipu lähedal ja kuigi olen tuttav „sell in may and go away’ga“, ei plaaninud ma müüa, sest nagu juba mainisin, ei näinud ma selleks erilist põhjust. Keskpankade stiimulid (Euroopa Keskpanga rahatrükk ja USA keskpanga rekordmadalad intressimäärad) näisid piisavalt head turvapadjad, millel jaeinvestorid said end hästi tunda.

Hetkel kuum