Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Viisemann ajas hirmu nahka

18. aprill 2016, 07:45
Andres Viisemann (vasakul) laupäeva õhtul Investeerimisklubi eestvedaja Tõnis-Denis Merkuljevi küsimustele vastamas.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160418/INVESTOR/160419733/AR/0/AR-160419733.jpg

Kuna maailma majanduse olukord võib palju hullemaks pöörata, siis vahel on parem kolm aastat liiga vara väärtpaberid müüa ja rahasse tõmbuda kui kolm päeva liiga hilja, arutles LHV pensionifondide juht Andres Viisemann nädalavahetusel kohalike investeerimisklubiliste ees esinedes.

Kolmel põhjusel – kuna Viisemann on seni oma konservatiivsevõitu strateegiaga pensioniraha juhtimisel konkurentidele silmad ette teinud, mul endalgi on portfellis 10 LHV allutatud võlakirja ning peagi on oodata panga debüüti Tallinna börsil – võtsin minagi laupäeva õhtul enam kui 140 nooremapoolse kuulaja seas koha sisse.

„Ma näen praeguste probleemide alusena suurt võlakoormust ning madalat tööviljakust – see on hirmutav, kui võlad kasvavad kiiremini kui tulud,“ rääkis fondijuht kohaletulnutele. „Minu arust pole maailma majanduse olukord tükk aega rõõmustamiseks põhjust andnud.“ 

Eesti majanduse olukorda ja siinseid võimalusi pidas ta suure võlakoormusega majandusregioonidega võrreldes vähem riskantseks.

Suur mull

LHV asutajate sekka kuulunud Viisemanni hinnangul on just investorite usk keskpangandusse olnud viimase aja kõige suurem mull, mis on käivitanud investorites omalaadse Pavlovi refleksi. Ta rääkis, et keskpankade sekkumine pigem hävitab kui aitab turge ning isegi kui varade hinnad tõusevad, ei pruugi majanduse käekäik ja inimeste heaolu sellega kuidagi seoses olla. Turud võivad küll üles minna, aga keskmine inimese elujärg sellest ei parane.

„Ma usun, et kõrged varade hinnad ei ole ühiskonna ja majanduse arengule kasulikud,“ rääkis ta. „See aitab neid, kellel on juba vara. Alustavad ettevõtted ja noored pered väga ei rõõmusta, kui uue äri alustamine või esimese kodu loomine läheb järjest kallimaks.“ Fondijuht põhjendas oma viimaste aastate suurt raha osakaalu pensionifondides sellega, et tema vaade maailmale on tõenäosuspõhine, mistõttu eelistab ta riski võtta vaid siis, kui võita on rohkem kui kaotada.

Ta nentis, et kui varad on väga kallid, siis pole neil ka üleliia ruumi kallineda ning potentsiaalne tasu, mis suure riski võtmise eest saadakse, on väike, samas kui kaotus võib olla suur. Nii mõneski kriisis karastanud pensionivalvur möönis, et turgudelt päris eemale jääda fondijuht siiski ei saa, isegi siis, kui ta seda ihkaks, sest sellega kaoks nii enda kui ka klientide enesekindlus. Seda enam, et sektor sunnib end teiste varahalduritega võrdlema. „Paratamatult pead turul olema ja midagi tegema, see on sektori needus,“ rääkis ta. Varaklassidest on ta kõige vähem pessimistlik praegu võlakirjade suhtes, kus võlakirja lõpptähtajal on lootus ikkagi põhiosa tagasi saada.

Edu võti

Viisemann selgitas, et kuigi võlakirjaturulgi pole seis imetlusväärne, on teised varaklassid veelgi rohkem ülehinnatud ning kaotused võivad olla suuremad. „See on kõige puhtam must särk,“ kinnitas äsja oma teiselt kodumaalt Jaapanist naasnud fondijuht. Ta ütles, et keskendub tootluse asemel pigem riskidele. Ka investoritel soovitas ta praegu panna rõhku pigem vara säilitamisele kui kasvatamisele.

Tunnistan, et Viisemanni kuulates tundsin, et mured on meil üsna sarnased. Ainult selle vahega, et kui tema vastutada on hulga rahva pension, siis minul tuleb muretseda pigem iseenda ja enda fännide finantstervise pärast.

See lubab mul ehk võtta ka mõnevõrra julgemat riski ja saavutada selle võrra uhkemat tootlust. Küll usun, et nii minule kui ka Viisemannile on edu taganud üsna sarnased kandvad põhimõtted: investeerimisotsused tee alati ise ja ära lase end teistel mõjutada. Kõige tähtsam on alati mõelda oma peaga.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. April 2016, 07:47
Otsi:

Ava täpsem otsing