Äripäev • 5. detsember 2016 kell 23:00

Keskerakonna Brežnevi pakike ajab suitsu välja

Juhtkiri  Foto: Anti Veermaa

Nii ettevõtjates kui ka laiemas avalikkuses tekitab hämmastust viis, kuidas valitsus maksumuudatusi seaduseks vormib. Tööandjate keskliidu juhil Mait Paltsil oli lausa raskusi viisakate sõnade leidmisega.

Äripäeva meelest oleks valitsusel mõistlikum seada endale jõukohased ülesanded ja täita neid jõudu mööda, mitte püüda kõik asjad korraga, st ühe kobareelnõu vormis ära teha. Praeguse maksukobaraga on ette võetud suur tükk, mille kiirkorras menetlemine võib tähendada vigade, vasturääkivuste ja läbimõtlemata nüansside vormimist seaduseks.

Päris kõiki uue valitsuse kehtestatavate maksudega seotud teemasid pole siiski kobareelnõusse mahutatud. Pakett sisaldab tulumaksuvaba miinimumi suurendamist, alkoholi- ja kütusaktsiisi muudatusi, ühiste tuludeklaratsioonide kaotamist, eelmise valitsuse käibemaksutõusu tühistamist. Samuti on ära vormistatud kolmanda lapse toetuse suurenemine, auto registreerimise maksu kehtestamine ja väikese sissetulekuga inimeste iga-aastaste tagasimaksete tühistamine. Mingit selgust ei tooda aga pangamaksu teemadesse stabiilsetele dividendimaksjatele plaanitava soodustuse asjus.

Tähelepanuväärne on, et kobareelnõu vormistatakse rahanduskomisjoni muudatusettepanekuna tulumaksuseaduse ja sotsiaalmaksuseaduse eelnõu juurde. See tähendab, et tavapärast parlamentaarset arutelu ei ole plaanis ja muudatusettepanekuid parlamendis esitada ei saa. Ehk siis parlamentaarset debatti ei tule. Maksumuudatuste sünni juurde pole kaasatud ka huvigruppe, keda see või teine seadusemuudatus puudutab. See on aga kahetsusväärne, sest uue valitsuse plaanitavad muudatused on põhimõttelised ja mõjutavad kõigi inimeste elu oluliselt.

Teevad seda, mida ise taunisid

Sisuliselt teeb Keskerakonna juhitav valitsus praegu seda, mille eest on ise varem Reformierakonna valitsust teravalt hurjutanud. Kui Reformierakonna valitsus eelmisel aastal hulga maksumuudatuse ühe kobareelnõuga ära soovis vormistada, hoiatas Keskerakond valitsust Kadri Simsoni suu läbi, et kergelt seda sündida ei lasta. „Seal on kokku pandud selline „Brežnevi pakike“,“ rääkis Simson eelmise aasta mais. Osa muudatusi olevat sellised, mida KE toetab, osa aga sellised, mis kõik hea ära nullivad. Pealegi rullivat rahanduskomisjon koalitsiooni häältega üle riigikogu kodukorrast. Ehk siis – Simson süüdistas Reformierakonda täpselt sellessamas, mida Keskerakond parasjagu ise võimuparteina teeb.

Ühelt poolt on uue valitsuse kiirustamine arusaadav. Võimule ei tulda ju mitte selleks, et ellu viia vana valitsuse poliitikat. Muudatustega venitamine muudaks valitsuse kohe ka rünnatavaks. Teiseks on riigieelarve plaanis selle aastanumbri sees veel vastu võtta ja oleks igati loogiline, et see saaks plaanitavate maksumuudatustega juba arvestada. Asjade ühe korraga ärategemise poolt räägib ka eeldus, et värskelt valitsuselt on loomulik eeldada ühtset visiooni, mille peegeldus maksupakett on.

Samas on uus valitsus lubanud olla igati avatud dialoogile, kuulata eksperte ja viia ellu kõik head ideed, ükskõik, missugusest poliitilisest leerist nad tulevad. Praeguse seisuga on nad aga välistanud isegi parlamentaarse debati ja jätnud täiesti kõrvale nii ettevõtjad kui ka kõik teised huvigrupid, kelle ettepanekud võiksid aidata uute maksude nüansse lihvida.

Hetkel kuum