Äripäev • 9. märts 2018 kell 3:00

Maksud. Tehtud, mõeldud

Juhtkiri  

Ennast maksumessiana esitlev IRL võiks kaugemale ette vaadata kui ainult järgmised riigikogu valimised. Kõik teised samuti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.

Äripäeva kuumal toolil istunud IRLi juht Helir-Valdor Seeder teatas, et tulgu uus valitsus missugune tahes, praegune maksusüsteem läheb ümbertegemisele niikuinii.

Toimetuse meelest võiks selle Keskerakonna sünnitatud nuripidise astmelise tulumaksu süsteemi tagumisi jalgu pidi aknast välja visata küll, ainult et enne võiks läbi mõelda, mida ikkagi asemele pakkuda. Seeder mõtleb ainult lähenevate valimiste perspektiivis. Tema juhitav IRL kõõksub meelsusküsitlustes pidevalt valimiskünnise piiril ja midagi ägedat kuluks enne aasta pärast toimuvaid riigikogu valimisi hädasti ära.

Kuna tekkinud maksupuder ja -kapsad ei maitse eriti kellelegi, siis saaks üksnes ümbertegemise lubadusega üksjagu hääli kokku, saagu ümbertegemisest endast siis pärast mis iganes. Järgmise aasta alguse maksupahameelelaine oleks suurepärane aeg maksumaksja rahakoti päästmise plaaniga välja tulla.

Olgu, oletame, et sõidetaksegi maksuküür sirgeks ja kõik saavad 500eurose tulumaksuvabastuse, nagu Seedri mõte liigub. Maksusüsteem läheb küll lihtsamaks, aga kas õiglus on siis jalule seatud? Küsitav. Praeguse süsteemi mõte pole ju iseenesest halb: mõte oli järele aidata väiksema sissetulekuga inimesi. Ainult et see läks riigikassale röögatult kalliks – inimese rahakoti kosumine annab tunda aga ainult natukene, ja sedagi lühikeseks ajaks. Kaupmehed korjavad lisaraha kiirelt kokku, nagu see loogiline ongi. 

Mõelgem suuremalt

Kuna juba antut ei saa ära võtta – ammugi veel enne valimisi – siis on kõigile 500eurose maksuvabastuse andmises oma loogika. Eriti poliitiline. Saaks teada anda kuni 2100eurost palka teenivate inimeste maksudiskrimineerimise ning „edukuse karistamise“ lõpetamisest ja kuulutada, et maksud on jälle head ja lihtsad nagu varemgi. 150 miljonit eurot selle muudatuse hinnana aastas tuli Seedri suust nii kergesti. Küll majanduskasv selle augu eelarves täis ajab! Küllap ajabki. Praegu. Ent majanduskasv ei kesta igavesti. Maksusüsteem võiks olla aga selline, et kannatab mitu aastat pidada. Tegelikult võiks ta ju lausa aastakümneteks sobida!

Laiemas plaanis, aastakümnete sihis on see 500eurose sissetuleku vabastamine tulumaksu alt pudi-padi – kuigi ülimalt kallis pudi-padi. See ei muuda midagi põhimõtteliselt ega aita ka eriti kedagi. Korraks on tore: maksuküüruga pihta saanute meelest likvideeritakse ebaõiglus. Valimislubadusena konkureeriks IRLi 500eurose sissetuleku maksuvabastus kõigile edukalt Keskerakonna 100 euroga pensionäridele. Aga pikaajalises plaanis?

Maksusüsteem ei ole midagi sellist, mida igal aastal ringi peaks tegema. Mõtleks ükski kord kümme või kakskümmend aastat ette! Viitkümmet ei julge kohe soovidagi. Tehkem maksusüsteem, mida kannataks pikemalt pidada kui Reformi valitsusest Keski omani. Anname ühe vihje mõttetalgute algatuseks. Varamaksud. Mitu korda ja mitmelt poolt soovitatud. Kaotage tulumaks üldse ära, kui sellega midagi muud peale hakata ei oska, kui ühest taskust teise pudistada. Ja siis mõelge uuesti varamaksude peale.

Tehtud-mõeldud-suhtumine ei sobi maksusüsteemi uuendamiseks. Keskerakonna maksueksperimendid on ebaõnnestunud, selge see. Aga ega nüüd end maksumessiana esitlev IRL kah parem ei ole. IRLi jabura tulumaksutagastussüsteemi väljaehitamine maksis riigile 1,7 miljonit eurot. Nii kallite rumaluste kordamist lihtsalt ei saa lubada.

Hetkel kuum