Äripäev • 5. aprill 2018 kell 3:00

Ameerika investor, Eesti ootab sind

Foto: Anti Veermaa

Balti riigijuhtide tippkohtumine USA presidendiga andis suurepärase võimaluse oma riiki maailmale tutvustada.

Balti riigijuhtide teisipäevaõhtune kohtumine Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpiga edastas välisinvestoritele olulise sõnumi – siia on turvaline investeerida, USA on jätkuvalt pühendunud piirkonnas julgeoleku ja stabiilsuse tagamisse.

Äripäeva hinnangul on USA presidendi selge välisinvestoritele suunatud sõnum olulisemgi kui 170 miljonit Ameerika maksumaksja dollarit, mis lähiajal Eesti, Läti ja Leedu riikliku vastupanuvõime tugevdamisse ning kaitsevõime arendamisse suunatakse.

Balti riikide geograafiline asukoht järjest provokatiivsemalt käituva Venemaa külje all pakub ühelt poolt unikaalseid võimalusi Ida ja Lääne vahel kaupade ja info vahendamisel, kuid teiselt poolt on kindlasti ka riskiteguriks. Tehinguseire agentuuri MergerMarket andmetel tehti mullu Eestis ligi 200 ühinemis- ja ülevõtmistehingut, mida on veerandi võrra rohkem kui aasta varem. Mahukad rahvusvahelised tehingud annavad märku kasvanud usaldusest siinse majanduskeskkonna vastu. Oluline risk, mida Äripäevaga vestelnud eksperdid nägid, oli just hirm halveneva julgeolekukeskkonna ees.

„Stabiilsed valitsused, vapustavad inimesed, töökad, usinad inimesed - arvan, et need oleksid suurepärased kohad investeerimiseks. Mul poleks sellega mingit probleemi, kuigi, Ameerika Ühendriikide presidendina võiks keegi seda ehk väikeseks huvide konfliktiks pidada,“ teatas Trump presidentide teisipäevasele kohtumisele järgnenud pressikonverentsil. Kui juba USA president Baltimaadesse investeerimist heaks mõtteks peab, peaks see ka teiste välisinvestorite võimalikud kõhklused kummutama.

Hea võimalus sõnumit edastada

Ja investoriteni see sõnum ilmselt jõudis. Teisipäevane pressikonverents oli esimene Trumpi ilmumine ajakirjanike ette pärast pikka vaheaega ning seetõttu kandis USA uudismeedia seda ka otsepildis üle. See andis suurepärase võimaluse lisaks Trumpile ka Leedu, Läti ja Eesti presidendil oma riiki suurele auditooriumile tutvustada ja oma teemasid näidata. Grybauskaite sai mainida sõlmitud koostöölepet USA vedelgaasi importimiseks, Vejonis Läti ettevõtete loodud enam kui 2000 töökohta USAs ja Kaljulaid innovatiivset e-valitsust, NATO küberkaitsekeskust ja Eestis loodud pakiroboteid, mis peagi hakkavad pakke laiali jagama ka ameeriklastele.

Cleveroni juhatuse liige Indrek Oolup oli ka üks kolmest Eesti presidenti saatnud äridelegatsiooni liikmest, teised kaks olid kaitsetööstuse liidu juht Ingvar Pärnamäe ja muu hulgas suurandmete ja asjade internetiga tegeleva Intertrust Technologiesi (varem Planet OS) asepresident Rainer Sternfeld. Selline äridelegatsiooni koosseis annab küllap märku valdkondadest, kus suuremat koostööd ameeriklastega nähakse. Trump kinnitas, et on elevil uute koostöövõimaluste pärast eriti teaduse, meditsiini ja tehnoloogia vallas.

Kindlasti on Eestis aga teisigi valdkondi, mis välisinvestorite suuremat huvi rõõmuga tervitaksid. Loodame, et Donald Trumpi üleskutset võeti kuulda ning kuigi USA president ise siia investeerida ei saa, leidub tal ohtralt järgijaid, kes seda tema eest teevad. Ja teisalt loodame, et oleme siin valmis investorite suureneva huviga ka toime tulema, sest viimased arengud kodubörsil selleks täit kindlust ei anna.

Hetkel kuum