Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: haug viis landi kaasa

14. mai 2018, 15:48
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180514/TRADER/180519855/AR/0/AR-180519855.jpg

Reedese päeva võin enda jaoks kokku võtta kalamehe moel: sain kätte ahvena, sellest indu saanuna läksin haugi püüdma ja jäin hoopis landist ilma.

Aga nüüd kõigest järgemööda. Minu demokontol lahti olnud virtuaalpositsioon - euros pikk dollari vastu - töötas hästi, teenides kolme päevaga 851,41 virtuaalset eurot puhaskasu. Reedel otsustasin proovida uut ideed: mängida sellele, et USA turul tuleb pärast ilusat nädalat väike kasumivõtt.

Niisiis läksin S&P 500 indeksis lühikeseks. Müüsin 20 CFD lepingut tasemelt 2729,03 ja panin stop-lossi tasemele 2739,03, ehk 10 punkti kõrgemale, niimoodi piirates maksimaalse kahjumi 200 euroga.

Algus oli ilus, lõpp mitte

Algus oligi ilus. S&P 500 kerkis turu avanedes 2730 juurde ja hakkas sealt ilusti vaikselt allapoole tulema. Mul õnnestuski osta otse allatuleku algusest, nii et üsna pea oli mul paarikümne eurone pluss arvel ja tuju hea.

See omakorda tõstis kuraasi niivõrd, et ma otsustasin sama tehingut ka pärisrahaga proovida. Ahven oli juba käes, nüüd on vaja haug välja tõmmata! Müüsin taas 20 lepingut, seekord pärisrahaga kontol, tasemelt 2722,98. Stop-lossi seadsin pisut päeva kõrgeimast tasemest ülespoole 2733 peale.

Mis siis juhtus? Langus enam ei jätkunud. Indeks hakkas trikitama, kord kukkus paar punkti, kord tõusis. Kõikus suunda leidmata edasi-tagasi. Kuni sulgus pisut minu ostutasemest kõrgemal, aga siiski stop-lossist allpool.

Läksin aga rahulikult magama, jättes positsiooni lahti. Pärast avastasin, et USA järelturul oli indeks kerkinud stop-lossist kõrgemale, n-ö päästikut vajutanud ja minu positsioonid kinni pannud. Nii virtuaalsel kontol kui ka pärisrahaga kontol. Ja mõlemad said kahjumit.

Kaupleja Alex

Kulukas, aga õpetlik

See oli selles mõttes kulukas õppetund, et ega ma tegelikult ei arvestanud, et esimene tehing kohe maksimumilähedase kahjumi toob. Ja see kaotus õpetas ta mulle üsna paljut. Esiteks otsustasin keerata oma riskide haldamise kruvid veel pingumale. Muidu on nii, et veel paarkümmend sellist ebaõnnestunud tehingut ja raha ongi otsas.

Edaspidi proovin limiteerida oma võimalikke kaotusi paarikümne euroga. Tuleb võtta väiksemaid positsioone, seada stop-lossid kõrgemale ning ennekõike lihvida sisenemise kunsti. Demokontol oli mu turulesisenemine õigeaegne, päriskontol aga mitte. Seega oleksin pidanud jätma tehingu hoopis tegemata. Turg pole lind, et täitsa minema lendab ja head võimalused kasumi teenimiseks tulevad järgmistel päevadel uuesti.

Veel üks osa õppetunnist on: ära jäta positsioone lahti, kui sa pole kindel, mis edasi saab! Pärast turu sulgumist järelturul toimuv kauplemine on hektiline, vähelikviidne ja hind võib kalpsata siia-sinna nagu lehekonn. Piisab ühest pikast hüppest vales suunas ja oledki koos oma positsiooniga mängust välja löödud. Pigem on mõistlik ise varakult lahkuda ja mitte jääda selle hüpleja meelevalda.

Eelmise sajandi vahetusel oli USA aktsiaturul populaarne väljend: "Sell down to your sleeping point", mis tõlkes võiks kõlada umbes nii: "Müü niikaua, kuni sa saad rahulikult magada". Ehk teisisõnu, ära riku oma und, minnes magama rahutuna lahtise positsiooni pärast, mis on sinu jaoks kas liiga suur, liiga riskantne või koguni mõlemat.

Teen panuse kodulaole

Täna püüan teha panust USA kaubandusketile Home Depot, mida võiks tõlkida "kodulaona". See suur koduste elektritarvikute müüja teatab homme enne turgu oma tulemused. Need võiksid analüütikute hinnangul olla päris head.

Homme enne turgu tulevatele tulemustele mängimiseks on mitu strateegiat. Üks oleks end täna n-ö aktsiasse sisse osta ja loota, et tulemused on homme keskmisest paremad, aktsiate hind tõuseb ja need õnnestub kasumiga maha müüa.

Siin on nüüd esiteks seesama ülalmainitud risk, et kas ma saan öösel magada, teades, et mul on positsioon lahti ja teiseks see risk, et äkki ei olegi tulemused nii head ja aktsia hind kukub hoopis? Kukub koguni pikalt allapoole minu stop-lossi orderi taset? Sel juhul saaksin ikka suure kahjumi, stop-lossi olemasolust hoolimata.

Neid riske saab vältida teise strateegiaga, mida aktsiakauplejad nimetavad run-up ehk ülesjooks. Aktsia hinnal on nimelt kalduvus tõusta enne sündmust, mis on oodatavalt positiivne. Ülesjooksule mängijad püüavadki kinni ainult selle tõusu ega jää ootama, kas sündmus on ikka positiivne. Selle strateegiaga püütakse kinni n-ö varblane peos, mitte tuvi katusel.

Seda strateegiat ma täna katsetangi. Kuidas mul läheb, sellest juba homme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2018, 15:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing