Kaupleja Alex • 14. mai 2018 • 4 min
Jaga lugu:

Kaupleja Alex: haug viis landi kaasa

Foto: Kaupleja Alex

Reedese päeva võin enda jaoks kokku võtta kalamehe moel: sain kätte ahvena, sellest indu saanuna läksin haugi püüdma ja jäin hoopis landist ilma.

Aga nüüd kõigest järgemööda. Minu demokontol lahti olnud virtuaalpositsioon - euros pikk dollari vastu - töötas hästi, teenides kolme päevaga 851,41 virtuaalset eurot puhaskasu. Reedel otsustasin proovida uut ideed: mängida sellele, et USA turul tuleb pärast ilusat nädalat väike kasumivõtt.

Niisiis läksin S&P 500 indeksis lühikeseks. Müüsin 20 CFD lepingut tasemelt 2729,03 ja panin stop-lossi tasemele 2739,03, ehk 10 punkti kõrgemale, niimoodi piirates maksimaalse kahjumi 200 euroga.

Ülevaate Alexi kauplemiskontost ja viimastest tehingutest leiab SIIT.

Alexiga saab suhelda ka Facebooki ja Twitteri vahendusel.

Algus oli ilus, lõpp mitte

Algus oligi ilus. S&P 500 kerkis turu avanedes 2730 juurde ja hakkas sealt ilusti vaikselt allapoole tulema. Mul õnnestuski osta otse allatuleku algusest, nii et üsna pea oli mul paarikümne eurone pluss arvel ja tuju hea.

See omakorda tõstis kuraasi niivõrd, et ma otsustasin sama tehingut ka pärisrahaga proovida. Ahven oli juba käes, nüüd on vaja haug välja tõmmata! Müüsin taas 20 lepingut, seekord pärisrahaga kontol, tasemelt 2722,98. Stop-lossi seadsin pisut päeva kõrgeimast tasemest ülespoole 2733 peale.

Mis siis juhtus? Langus enam ei jätkunud. Indeks hakkas trikitama, kord kukkus paar punkti, kord tõusis. Kõikus suunda leidmata edasi-tagasi. Kuni sulgus pisut minu ostutasemest kõrgemal, aga siiski stop-lossist allpool.

Läksin aga rahulikult magama, jättes positsiooni lahti. Pärast avastasin, et USA järelturul oli indeks kerkinud stop-lossist kõrgemale, n-ö päästikut vajutanud ja minu positsioonid kinni pannud. Nii virtuaalsel kontol kui ka pärisrahaga kontol. Ja mõlemad said kahjumit.

Kaupleja Alex  Foto: Anti Veermaa

Kulukas, aga õpetlik

See oli selles mõttes kulukas õppetund, et ega ma tegelikult ei arvestanud, et esimene tehing kohe maksimumilähedase kahjumi toob. Ja see kaotus õpetas ta mulle üsna paljut. Esiteks otsustasin keerata oma riskide haldamise kruvid veel pingumale. Muidu on nii, et veel paarkümmend sellist ebaõnnestunud tehingut ja raha ongi otsas.

Edaspidi proovin limiteerida oma võimalikke kaotusi paarikümne euroga. Tuleb võtta väiksemaid positsioone, seada stop-lossid kõrgemale ning ennekõike lihvida sisenemise kunsti. Demokontol oli mu turulesisenemine õigeaegne, päriskontol aga mitte. Seega oleksin pidanud jätma tehingu hoopis tegemata. Turg pole lind, et täitsa minema lendab ja head võimalused kasumi teenimiseks tulevad järgmistel päevadel uuesti.

Veel üks osa õppetunnist on: ära jäta positsioone lahti, kui sa pole kindel, mis edasi saab! Pärast turu sulgumist järelturul toimuv kauplemine on hektiline, vähelikviidne ja hind võib kalpsata siia-sinna nagu lehekonn. Piisab ühest pikast hüppest vales suunas ja oledki koos oma positsiooniga mängust välja löödud. Pigem on mõistlik ise varakult lahkuda ja mitte jääda selle hüpleja meelevalda.

Eelmise sajandi vahetusel oli USA aktsiaturul populaarne väljend: "Sell down to your sleeping point", mis tõlkes võiks kõlada umbes nii: "Müü niikaua, kuni sa saad rahulikult magada". Ehk teisisõnu, ära riku oma und, minnes magama rahutuna lahtise positsiooni pärast, mis on sinu jaoks kas liiga suur, liiga riskantne või koguni mõlemat.

Teen panuse kodulaole

Täna püüan teha panust USA kaubandusketile Home Depot, mida võiks tõlkida "kodulaona". See suur koduste elektritarvikute müüja teatab homme enne turgu oma tulemused. Need võiksid analüütikute hinnangul olla päris head.

Homme enne turgu tulevatele tulemustele mängimiseks on mitu strateegiat. Üks oleks end täna n-ö aktsiasse sisse osta ja loota, et tulemused on homme keskmisest paremad, aktsiate hind tõuseb ja need õnnestub kasumiga maha müüa.

Siin on nüüd esiteks seesama ülalmainitud risk, et kas ma saan öösel magada, teades, et mul on positsioon lahti ja teiseks see risk, et äkki ei olegi tulemused nii head ja aktsia hind kukub hoopis? Kukub koguni pikalt allapoole minu stop-lossi orderi taset? Sel juhul saaksin ikka suure kahjumi, stop-lossi olemasolust hoolimata.

Neid riske saab vältida teise strateegiaga, mida aktsiakauplejad nimetavad run-up ehk ülesjooks. Aktsia hinnal on nimelt kalduvus tõusta enne sündmust, mis on oodatavalt positiivne. Ülesjooksule mängijad püüavadki kinni ainult selle tõusu ega jää ootama, kas sündmus on ikka positiivne. Selle strateegiaga püütakse kinni n-ö varblane peos, mitte tuvi katusel.

Seda strateegiat ma täna katsetangi. Kuidas mul läheb, sellest juba homme.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt