Alexela põlevkiviäri jätkab kahjumis

Kiviõli keemiatehas.  Foto: Postimees/Scanpix, Eero Vabamägi

Viimati 2014. aastal kasumis olnud Alexela Groupi kuuluv kontsern Kiviõli Keemiatööstuse Varad OÜ jäi eelmisel aastal 2,68 miljoni euroga kahjumisse. Samas võrreldes aasta varasemaga on kahjum rohkem kui viis miljonit eurot väiksem, kui puhaskahjumi number oli 8,05 miljonit eurot.

Ettevõte kirjutab majandusaasta aruandes, et majandustegevuse näitajad on tugevalt mõjutatud varasematel aastatel sõlmitud madalate hindadega tulevikutehingutest, eelmistel perioodidel edasi lükatud kapitaalremontide kulude kasvust kui ka CO2 kvootide, põlevkivi ressursitasu ja diislikütuse hinna tõusust. Samuti on suur osa grupi tuludest otseselt sõltuv maailmaturu õlihindadest.

"2018. aasta oli põlevkiviõli tootmisnäitajate poolest parim aasta kontserni ajaloos. Põlevkiviõlitehased töötlesid aastaga ümber 0,8 miljonit tonni kaubapõlevkivi, millest toodeti võrreldes 2017. aastaga 4,1% rohkem põlevkiviõli," seisab Äripäeva Infopanka laekunud majandusaasta aruandes.

Müügitulemustest moodustas põlevkiviõlide müük 76,8%, peenpõlevkivi müük 15,3% ja soojus- ning elektrienergia müük 4,6%. Käive kasvas aastaga ligi neljandiku võrra, 30,95 miljonilt eurolt 37,2 miljoni euroni.

Järgmisel aastal on ettevõtte sõnul tähtis kriitiliste investeeringute lõpule viimine – TSK 2 seadme ja turbogeneraator 2 (T2) kapitaalremont, kuna antud investeeringud on kontserni optimaalse toomisvõimsuse saavutamiseks strateegilise tähtsusega.

Peamiste riskidena nähakse börsihindade kõikumise riski, valuutariski, kus tulemusi mõjutab märgatavalt dollari kõikumine euro suhtes, intressiriski ning CO2 kvootide hinna kasvutrend.

Kiviõli Keemiatööstuse Varad OÜ puhaskahjum/kasum viimasel viiel aastal

2014: 4,76 miljonit eurot kasumist

2015: 5,98 miljonit eurot kahjumit

2016: 4,66 miljonit eurot kahjumit

2017: 8,05 miljonit eurot kahjumit

2018: 2,68 miljonit eurot kahjumit

Kiviõli Keemiatööstuse Varad kuulub Alexela Groupi, ettevõte osteti kahes etapis Raivo ja Toomas Tammelt. Nimelt soetas Alexela Energia 2012. aasta veebruaris algselt poole ettevõttest 30,3 miljoni euro eest. Seejärel ostis Alexela ülejäänud 50% kaks aastat hiljem, tehingu hinda toona osapooled ei avalikustanud. Äripäev hindas siis, et tehingu hind võib olla suurusjärgus 40–50 miljonit eurot. "Meie strateegia näeb ette investeerida sinna järgneval viiel aastal 55 miljonit eurot ja luua sada töökohta,” märkis Alexela Energia juht Marti Hääl toona.

Kiviõli Keemiatööstuse Varad OÜ kuulub Eesti suurimate keemiatööstusettevõtete hulka, peamisteks põhitegevusteks on põlevkivi kaevandamine, põlevkiviõli tootmine, soojus- ja elektrienergia koostootmine ja turustamine. Kontserni kuuluvad Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja KKT Oil OÜ.

Viimase aasta jooksul on ettevõte olnud tähelepanu keskmes seoses sellega, et riik soovib sundvõõrandada maad, kus on Kiviõli Keemiatööstusel kaevandusluba mäeeraldisel, mis aga ei kuulu ei riigile ega ettevõttele ja mille kasutamiseks nad omanike käest luba ei saa. Asjade käiguga ei ole rahul kruntide omanikud, kelle hinnangul käituks riik sellisel juhul Kiviõli Keemiatööstuse erahuvides. Kümnendi tüliks tituleeritud vaidluse kohta saab täpsemalt lugeda siit.

Hetkel kuum