• OMX Baltic−0,15%301,69
  • OMX Riga−0,2%891,1
  • OMX Tallinn−0,05%2 068,35
  • OMX Vilnius0,26%1 200,63
  • S&P 5000,52%6 204,95
  • DOW 300,63%44 094,77
  • Nasdaq 0,47%20 369,73
  • FTSE 100−0,06%8 755,39
  • Nikkei 225−1,24%39 986,33
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%92,68
  • OMX Baltic−0,15%301,69
  • OMX Riga−0,2%891,1
  • OMX Tallinn−0,05%2 068,35
  • OMX Vilnius0,26%1 200,63
  • S&P 5000,52%6 204,95
  • DOW 300,63%44 094,77
  • Nasdaq 0,47%20 369,73
  • FTSE 100−0,06%8 755,39
  • Nikkei 225−1,24%39 986,33
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,85
  • GBP/EUR0,00%1,17
  • EUR/RUB0,00%92,68
  • 26.03.10, 06:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Arvamus: ettevõtlus avardab kvaliteetse arstiabi võimalusi

Perearst ettevõtjana on unikaalses rollis. Rahastamist suunab ja kontrollib üks kindlustusselts - haigekassa. Rahastamisotsuste eest, mis otseselt väljenduvad arstiabi kättesaadavuses ja patsientide ravis, vastutab perearst. Perearst on seega ettevõtja, kes ei saa oma tulusid mõjutada, aga kellelt oodatakse kvaliteeti, paindlikkust, investeeringuid, riskimist, arengut.
Kui inimene vajab arsti, ei huvita teda, kas perearstil jätkub raha kõigi abivajajate jaoks. Aastatega on oluliselt tõusnud perearsti külastuste arv. Kui aastal 2000 oli perearstiabi vastuvõtte umbes 2,5 miljonit, siis 2008 4,9 miljonit - üle poole kõigist ambulatoorsetest külastustest. Tervishoiuteenuste kulud esmatasandi arstiabile on aga läbi aegade olnud umbes 11% raviteenustest. Mida see tähendab? Töömaht on perearstil tõusnud üle kahe korra, aga 89% rahast kulub ikka haiglatele ja eriarstiabile. Perearst peab end pidevalt tõestama, näiteks haigekassa ees, et sa ei ole kaamel. See kurnab ja demotiveerib.
Perearstidele on kehtestatud kvaliteedistandardid. Neid eeskujuks võttes võidab kõige rohkem patsient. Selgunud on aga, et nii patsient, haigekassa kui ka seaduseandja tahavad säilitada olukorra, kus arstiabi on valdavalt odav ja kiirelt kättesaadav. Ühtaegu nõutakse arstidelt ka kõrget kvaliteeti. Odavust, kättesaadavust ja kvaliteeti ühildada on võimatu. Nii ongi arstiteenus sageli keskpärane. Parimast teenusest ei ole haigekassa kui ostja huvitatud.
Lisaressursside leidmine peremeditsiinis on möödapääsmatu. Ja kui haigekassa ei anna, ettevõtlikkust aga on ja kvaliteedis järele anda ei soovi, tuleb ise tegutseda.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Meedias on arste ettevõtja staatuse tõttu ohtralt hurjutatud, nimetatud koguni parasiitideks, kes elavad maksumaksja arvel. Levinumaid müüte on, et edu tuleb haigete arvel - arst teeb halba tööd, kui oskab samal ajal ka oma ettevõtet juhtida. See on väga solvav korralikku tööd tegevale meedikule. Praksist edukalt majandav arst peaks justkui häbenema, et ta tööga hästi toime tuleb. Kahjuks on meditsiinis ka halbu näiteid, see kajab võimsalt meedias, varjutades hea.
Väidan, et arst saab teha oma tööd väga kvaliteetselt ja olla samal ajal eduka ettevõtte eesotsas. Väljakutse on huvitav ja teostatav - seda tõestavad kümned tipparstid, sh perearstid. Edukalt majandav praksis toodab tulu eelkõige patsiendile, sest selle tulemus on kvaliteetne ravi, rahulolev patsient ja rahulolev arst. Seejuures ei ole näiteks minu ettevõtte kiiret arengut ega edu mõjutanud haigekassa raviraha.
Aastal 2002 asutasin osaühingu. Käivitamine oli keeruline, nõudis palju oma ja erakapitali kaasamist, lisaks heade tuttavate-sõprade toetust ja abi. Paraku on tänaseni noorel arstil ilma algkapitalita pea võimatu praksist asutada. Olukorda raskendavad puudused meditsiiniteenuse osutamist käsitlevates õigusaktides. Näiteks esmatasandi meditsiiniteenust osutaval ettevõttel võib B-kaardil olla vaid üks tegevusvaldkond. See muudab firma tegevuse korraldamise keeruliseks ja kulukaks.
Käibemaksukohustuslasena tuleb tasuda ka riigimakse, kuid 0% teenuse osutamine ei võimalda äriühingute käibemaksu tavakäsitlust - ostan aparatuuri, seadmed, vahendid, kabineti majandamise käibemaksuga, ent käibemaksu tagasi ei saa. Perearst majandab seega 21% kallimalt kui teised firmad. Paljud on seepärast rajanud firma haldamiseks lisafirma, mis on meeletu raiskamine.
Stabiilsuse saabudes hakkas areng pidurduma - oli vaja uut sihti. Hakkasime kaasa lööma teadustöödes - on elementaarne, et nüüdismeditsiin on teaduspõhine, ravijuhiseid arvestav ja ühtselt mõistetav. Eesmärk oli sõlmida usaldusväärsete partneritega pikaajalised lepingud. Uued väljakutsed nõudsid palju energiat enese arengu ja firma edasiste sihtide seadmisel. Ettevõtjast perearst teeb oma arsti tööpäeva järel ju ka firmajuhtimise tööpäeva. See on topeltkoormus, eriti kasvuperioodil. Praegu on ettevõttes palgal majandusharidusega inimene, kelle õlule jääb suurem osa ettevõtluspoolest. Saan keskenduda erialasele tööle, olen eelkõige arst ja teen seda tööd naudinguga.
Arsti töö eripära on vajadus kiiresti otsustada ja riske võtta. See tuleb kasuks ka äritegevuses. Otsus kaasata tegevusse eri alade spetsialiste viis kvaliteedi uuele tasemele - seni tehtud teadustöö ja firmade tervisealane nõustamine võttis uued mõõtmed. Kaasasime konsultantideks oma ala parimaid ja ise õppisime nende kõrvalt. Sellest, kui palju tööd teed, sõltub ka tasu.
Arst ei saa olla edukas, kui ta ei oska oma ressurssi sihtotstarbeliselt kasutada ega tunne patsientuuri. Teadustöö on väljund perearstile, kes soovib areneda käsikäes maailma tippteadmistega. Ravimiuuringud annavad arstile võimaluse end kõrgtasemel koolitada, omandada teadmisi, mida Eestist ei saa.
Väga head teadmised viivad arstid diagnoosini vähemate uuringutega ning aitavad ravida täpsemalt ja tõhusamalt. Patsiendi silmis võib see kaasa tuua ebapopulaarseid otsuseid (kõigile uuringuile ei saa igal hetkel, kui patsient end sinna piltlikult öeldes ise määrata soovib). Ressurss on tervishoius piiratud - ka meie ühiskonnal tuleb sellega praegu leppida.
Selleks, et Eesti oludes ja haigekassa napi finantseerimisega luua toimiv ja edukas äriühing, mis loob töökohti juurde ja pakub kvaliteetset arstiabi, peab perearst olema loomult maailmaparandaja tüüpi. Riigi raha jätkub napilt ravitööks, kõik muu tuleb mujalt otsida. Aina rohkem perearste on reaalselt teinud seda, millest riik senini ainult räägib: toonud meditsiini lisaraha erakapitalina. Kui firma on saavutanud stabiilsuse, ei tohi jääda paigale tammuma, vaid seda pidevalt edasi arendada ja ennast täiendada. Elukestev õppimine ja areng, kindlad ja usaldusväärsed koostööpartnerid tagavadki edu.

Seotud lood

Äriplaan 2026

Äriplaan 2026

Uurime välja Eesti majanduse arengusuunad 2026. aastal, et ettevõtjatel ja tippjuhtidel oleks, millele tuginedes järgmist aastat planeerida.

Kas eksport ja kaitsetööstuse areng võiksid Eesti majandusele uue käigu sisse aidata? Kuidas näevad Põhjamaade ettevõtjad ja tippjuhid Eesti võimalusi rahvusvahelisel areenil ning kas nad plaanivad siia investeerida? Kuhu investeerivad ning millele tõmbavad pidurit Eesti ettevõtjad? Missugune on riigi äriplaan 2026. aastaks? Kõigile nendele küsimustele saad vastuse 17. septembril Eesti mõjukaimal majanduskonverentsil Äriplaan!

Enda kogemust tulevad Eestisse jagama ülemaailmse ulatusega Rootsi masina- ja metallitööstusettevõte Hanza AB asutaja ja tegevjuht Erik Stenfors ning Telia Company president ja tegevjuht Patrik Hofbauer.

  • Toimumisaeg:
    17.09.2025
  • Alguseni:
    2 k 15 p 21 t
  • Toimumiskoht:
    Tallinn

Hetkel kuum

Podcastid

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele