3. veebruar 2012 kell 3:38

ÄP: Dividendid eduka ettevõtja mõõdupuuks

Äripäev kirjutab juhtkirjas, et dividendide TOP on hea näide, et ettevõtluses ei pea edukas olema ühtlasi ka suur ja võimas.

Edu ning sadu tuhandeid eurosid – miljonist rohkem maksis endale 19 ettevõtjat – omanikutulu võib tuua ka nišitoode või -teenus, lausa ühemehefirmagi. See võiks julgustada oma ettevõtet asutama või arendama kas neid, kes ehk peavad oma äriideed liialt väikesele turule suunatuks või kes pole leidnud idee teostamiseks sobivat äripartnerit.

Täna lehes avaldatud iga-aastane dividendivõtjate edetabel on Äripäeva rikaste TOPi kõrval ilmselt üks enim uuritavaid ettevõtjate nimekirju. Kerkivad küsimused – kes mahtusid 200 edukaima sekka, millises valdkonnas saab jõukaks, kes kui palju omale omanikutulu maksis jne

Dividendi maksjad sobivad eeskujuks. Edetabelis on mitmeid ettevõtjaid, kellest avalikkus suurt ei tea, ent kes pakuvad head toodet või teenust kindlale sihtgrupile. Tihtipeale asuvad nende kliendid välismaal ehk panus antakse ka Eesti ekspordinumbritesse. Siinkohal tasub meenutada riskikapitalist Allan Martinsoni tänavust uusaastasoovi: looge oma firma või osalege osanikuna mõnes ettevõtmises. „Sellest paremat strateegiat pole. Unustage kriis. Pole mingit kriisi. Vanad lähenemised, kombed, ettevõtted ja maad lihtsalt surevad ja neil on sellega kiire,“ selgitas ta.

Üks vastuväide oma firmast omanikutulu saavate edukate ettevõtjate väljatoomisele võib olla see, et haigekassasse ja pensionikassasse nad oma panust dividendidelt ju ei anna. Tõsi, aga samas annavad nad panuse sellega, et pakuvad inimestele tööd. Ka ühemehefirmal on oma roll, sest nemad annavad kaudselt tööd oma äripartnereile.

Tänase nimekirja näol on ilmselt tegu ka Eesti esimaksumaksjatega. Erinevalt Soomest pole meil maksumaksjate tulud kõigile kättesaadav info, ent dividendivõtjad on tänu firmade majandusaasta aruannetele avalik teave. Lisaks tasub rõhutada, et omanikutulu saamine tähendab ka ausalt riigimaksude maksmist – austust vääriv tegevus.

Mõni ettevõtja usub, et dividenditabeli avaldamine vähendab ettevõtjate soovi omanikutulu välja võtta – ja seeläbi siis ka riigikassat toetada. Hea tulu ei peaks olema valehäbi ning kasum ja sealtkaudu dividendid ongi ettevõtluse eesmärk.

Dividendidel on veel häid külgi. Osa sellest rahast jõuab kindlasti tarbimisse ehk sisuliselt teiste ettevõteteni. Kindlasti leiab osa omanikutulust uutesse projektidesse investeerimist, see aga tähendab uusi töökohti. Mõlemal juhul – nii tarbimisest kui ettevõtetest – saab aga riik ka maksutulu.

Äripäev koostab mitmeid edetabeleid, näiteks sügiseti ilmuvad Eesti ettevõtete TOP 500 või rikaste TOP. Parimate ettevõtjate reastamine ning osaliselt ka nende rahakotti piilumine aitavad kokkuvõttes kaasa avatud ettevõtluskeskkonnale. Toimetuse missioon on muuta Eesti ettevõtjad parimini informeerituks ja siinne ärikeskkond kõige läbipaistvamaks maailmas. Usume, et dividendivõtjate edetabel aitab seda missiooni ellu viia.

Rebimine suurima omanikutulu võtjate edetabelisse pääsemiseks tulevikus ilmselt tiheneb. Nagu näitab alustavate ettevõtete arvu kasv viimastel aastatel, on eestlaste ettevõtlikkus suurenenud. Selge eesmärk, kulude kontroll ja tubli müük toovad ka kasumi ning seeläbi omanikule dividendid.

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum