Kadri Jakobson • 5. veebruar 2012 kell 8:23

“Oleks kõik Vahemere rahvad eestlased”

Meie äripartnerid ütlevad, et oleks kõik Vahemere-äärsed rahvad eestlased, räägib reedel ilmunud Äripäeva dividendide edetabelis 131. kohal olev Enn Meri.

Tema loodud ettevõte Merinvest alustas 1996. aastal, praeguseks on kümne töötajaga väikefirmast saanud Saaremaa üks suurimaid töötleva tööstuse tööandjaid, kus töötab üle 300 inimese.

Mullu pälvis Merinvest Saaremaa arenduskeskuse ja Saaremaa ettevõtjate liidu tiitli Aasta Kange 2011. Firmat tunnustati kui tublit ja stabiilset tegijat, kes vaatamata masule on jätkanud tegutsemist ning töötajaidki juurde palganud.

Klientideks autogigandid

Merinvesti toodang läheb täielikult Euroopasse, firma kliendid on suurimad autotööstused: Audi, BMW, Volkswagen, Peugeot, Volvo, Opel jt.Meri rehkendab, et nende firmas toodetud detailid on oma 6 miljonil autol. "Päris paljud sõidavad meie vidinatega ringi, ilma et seda teavad," ütleb Meri.

Tihendeid ei müüda siiski mitte Merinvesti, vaid Saksa partneri Freudenbergi kaubamärgi alt. Sama firma on Merinvesti 20% omanik, ülejäänud 80% kuulub Enn Merile. Firma toodab Euroopa autotööstusele kummidetaile.

Meri sõnul jagunevad kummidetailid jagunevad laias laastus kaheks: membraanid, mida kasutatakse autode hüdrolaadijates ja pidurisüsteemides ning O-rõngad, mida kasutatakse kütuse sissepritsimissüsteemides ja kliimaseadmetes.

Meri ütleb, et kui arvudest rääkida, siis membraane toodeti mullu kokku 34 miljonit ja O-rõngaid 317 miljonit tükki.

Pakuti tehase rajamist

Ettevõtte algus on pikk jutt, ütleb Meri. "Freudenberg on maailma üks suurimaid kummitootjaid, neil on üle 30 000 töötaja ja käive on ca 7 miljardit euro. Aastaid tagasi nad otsustasid, et tahavad teha midagi Ida-Euroopas ja et Baltikum on hea nurk ning kõige õigem nurk on Eesti. Juhtkonnas tekkis küsimus, kas keegi tunneb kedagi, kes sellega tegeleks, ja keegi tundis mind. Siis küsiti minult, kas tahan kummitehase käivitada, ja seda ma tegingi. Aasta oli siis 1996," räägib Meri.

2010. aastal võttis Meri ettevõttest välja 256 000 eurot dividende. Tema sõnul pole dividende välja võetud mitte igal aastal, vaid aeg-ajalt. "Meie käive ja kasum on korralikult kasvanud. 2009. aastal kukkusid käive ja kasum, kuid meil vedas. Saime kriisiga hakkama ja pärast seda on numbrid surenenud," ütleb Meri.

Karjainstinktiga kaasa ei lähe

Mis puutub tulevikku, siis finantsmaailm on lausa hüsteeriline, räägib Meri. "Aga reaalmajandus pole õnneks nii hüsteeriline. Kui vaatan meie tellimusi, siis meil on 3-4 tellimust ees ja kogu aeg tuleb juurde. Meie Saksa partneri prognoos on, et majanduskasv on umbes 2 protsenti."

Finantsturul toimib karjainstinkt - kui palju inimesi midagi uskuma hakkab, siis nii ka läheb, muigab Meri, kes vaatab tulevikku mõõduka optimismiga. Tema sõnul käivad Saksa partnerid tihti Eestis ja on meie riigiga väga rahul. "Keegi juhtkonnast viskas nalja, et oleks ainult kõik Vahemere-äärsed rahvad olnud eestlased," naerab Meri.

Hetkel kuum