Tulevaste seaduste jõustudes peavad paljud tootmisettevõtted oma ärimudelite ringsust ja ressursikasutust hindama ning kus vaja, tegema uuendusi. 2025.a toimunud ESG praktikute aastakonverentsi vestlusringis arutleti selle üle, mis seisus Eesti ettevõtted ringsemale tegevusele üleminekus on ja kas ressursse ringselt kasutades on võimalik äritegevust kasumlikult jätkata.
Ühena peateemadest arutleti, kelle tegevustest peaks ringne ärimudel algama ehk kes vastutab. Eksperdid olid ühel meelel, et tarbijale seda vastutust panna ei saa. Lõviosa vastutusest lasub siiski ettevõtjatel ja nende võimel teha äriinnovatsiooni. Innovatsioon eeldab aga teadus- ja arendustegevust ning nõuab sageli väga suuri investeeringuid. Vestlusringis osalenud ettevõtete esindajate sõnul on nõrk koht just selle koha peal – ettevõtted teavad, mida teha vaja ja on valmis tegutsema, kuid riik peaks oma poliitikate, toetuste ja protsessidega innovatsiooni tegemiseks ettevõtlusele praegusest oluliselt rohkem tuge pakkuma. Reaalsuses aga seatakse hoopiski liiga rangeid nõudmisi.
Vestlusringis osalesid Akzo Nobel Baltics ESG juht Anu Ruul, Maag Food tootearendus- ja turundusdirektor Janne Laik-Lõhmus ja EKT Ecobio arendusjuht Kalle Grents. Vestlusringi juhtis Kerttu Metsar.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.