Selle nädala kolm teemat: Ratas Isamaasse, õpetajate palgatõusu hind ja Ungari tulevik Euroopa Liidus.
- Siim Kallas on üks kolmest seekordse “Äripäeva arvamusliidri” külalisest. Foto: Liis Treimann
“Väga kaheldava väärtusega samm,” ütleb Reformierakonna auesimees Siim Kallas Jüri Ratase otsuse peale Keskerakonnast lahkuda. Tema sõnul pole küsimus niivõrd selles, kas sotsid või Isamaa, vaid et Keskerakonnas endas oli Ratase poliitilise jõu kese.
Aga kui juba erakonda vahetada, siis tõepoolest Isamaasse, sest opositsioonipartei saab talle lubada riigikogu aseesimehe kohta, mis on Ratasel praegugi.
Laiemalt pelgab aga Kallas, et Keskerakonnast võib nüüd tõepoolest saada vene erakond, sest ka riigikogu fraktsioonis, kuhu on jäänud kuus liiget, räägib eesti keelt emakeelena üksnes Lauri Laats.
Kas see kõik toob kaasa ka seismilisi nihkeid Eesti poliitikas? Sellele vastab Kallas selle nädala saates “Äripäeva arvamusliider”.
Lisaks tuleb juttu õpetajate streigi järeldustest. Ühtpidi leiti haridustöötajatele 5,5 miljonit, teisalt pole selge, kuidas see raha siis riigieelarvesse nüüd tekkis. Endine regionaalminister, parempoolsete liige Siim Kiisler ütleb, et probleem on tegelikult fundamentaalne.
Advokaat ja Euroopa õiguse asjatundja Carri Ginter selgitab seevastu, miks tahe Ungarit karistada – olgugi et Viktor Orbán oli lõpuks nõus Ukrainale raha andma – on lühinägelik. Soov otsustusprotsessi tõhustada ähvardab ka Eesti positsiooni, ütleb Ginter.
"Äripäeva arvamusliidri" tegid valmis Karl-Eduard Salumäe, Neeme Korv ja saatejuht Indrek Lepik.
Äripäeva arvamusliider: Jüri Ratas poleks pidanud parteid vahetama
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Esmaspäeval otsustas Jüri Ratas Keskerakonnast lahkuda ja liituda Isamaaga, kuid enne seda nägid sotsid kõvasti vaeva, et Ratast enda ridadesse meelitada.
Eesti poliitikas ja poliitikute isiklikes valikutes on ebameeldivalt palju konjunktuursust, millest kõneleb ka Keskerakonna eksjuhi Jüri Ratase otsus ja motiiv liituda Isamaaga, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ukraina sai oma 50 miljardit. Lisaks: Donald Tusk lammutab, USA relvamüüjad suplevad rahas ning Läti põllumehed hakkavad streikima.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.