26 veebruar 2016

Gasell: Eesti Killustiku käivet kasvatas aktiivne müük ja tooteportfelli suurendamine

Andres Männart, OÜ Eesti Killustik juht  

Kuigi ehitusmaavarade kaevandamise valdkond on konservatiivne ja suured hüpped ei ole seal üldjuhul võimalikud, kasvatas Eesti Killustik kahe aastaga oma müüki 2,28 miljonilt 4,34 miljonile eurole.

Ettevõtte juhi Andres Männarti sõnul kerkis käive tänu aktiivsele müügile ja tooteportfelli suurendamisele.„2014. aasta suvel omandasime Aardlapalu liivakarjääri Tartumaal ja tänu sellele ostule saame oma klientidele lisaks paekivi­killustikule pakkuda ka kvaliteetset ehitusliiva. Pean kiitma meie müügimeeskonda, kes hoiavad silma peal kõigil suurematel hangetel ja teevad endast parima, et täpselt ja operatiivselt tulla vastu klientide vajadustele,“ räägib Männart, lisades, et kui läheb hästi ettevõtte klientidel ja Eesti majandusel, kasvavad ka nende majandustulemused.2015. aastal müüs Eesti Killustik üle 500 000 tonni killustikku ja üle 200 000 tonni liiva, kokku peaaegu 800 000 tonni erinevaid täitematerjale. Ettevõtte kasum oli 2015. aastal ligi 0,9 miljonit eurot võrreldes aasta varasema 0,357 miljoniga.     

Männarti sõnul püüab ettevõte jätkuvalt investeerida ka geoloogilistesse uuringutesse ja uutesse kaevandusõigustesse, et olla oma klientide vajaduste­le piisavalt lähedal asukoha ja sellest tulenevalt ka hinna poolest. „Püüame oma klientidele olla headeks partneriteks suure tootevaliku ja piisavate tootmisvõimsustega. Vajadusel pakume kauba kohaleveoks ka soodsaid logistilisi lahendusi, et kauba lõpphind püsiks konkurentsis.“

Ehitusmaavarade kaevandamine ei ole oma mastaapidelt kaugeltki võrreldav näiteks põlevkivi kaevandamisega, kuid siiski märkimisväärselt kapitalimahukas valdkond. Tänapäevastele ohutus- ja keskkonna­nõetele vastavad masinad on kallid, geoloogilised ja keskkonnauuringud kulukad ja aega­nõudvad. Kasvu saavutamiseks on tulnud kogu kasum reinvesteerida ja täiendavalt ka laenu võtta.    

Eesti Killustiku nime all tegutseb äsja 25aastast tegevusaastat tähistanud ettevõte alles mullu oktoobrist – seni oli ette­võtte nimeks Põltsamaa Graniit. Nimevahetus toimus mitmel põhjusel: esiteks moodustab graniitkillustiku müük täna vaid tühise osa ettevõtte käibest ning teiseks tegutsetakse juba aastaid üle Eesti, mitte ainult Põltsamaal.Peamiselt tegeleb Eesti Killustik paekillustiku tootmise ja müügiga, müües erinevat mõõtu killustikke, mis pärinevad ettevõttele kuuluvatest karjääridest Põltsamaa valla Rõstla külas Jõgevamaal ja Raik­küla valla Lipametsa külas Raplamaal. 2013. aastast tegeletakse ka ehitusliiva kaevandamisega.

Enamik ettevõtte toodangust läheb teedeehituseks ning umbes viiendik betoonitootmise tooraineks. Lisaks on Eesti Killustiku klientideks kohalikud põllumehed, metsamehed ja Riigimetsa Majandamise Keskus, kes kasutavad killustikku kohalike ja metsateede rajamiseks ja hooldamiseks.

Konkurentsitihe valdkond

Killustiku tootmine ja liiva-kruusa kaevandamine ei ole Männarti sõnul tehnoloogiliselt väga keerukas, kuid siiski spetsiifilisi teadmisi ja kogemust nõudev tegevus, ühendades endas geoloogia, mäenduse ja ehitusmaterjalide tootmise valdkonnad. „Ühepäevaliblikad ja kiire kasumi püüdjad meie alal läbi ei löö, kuid üritajaid on palju ja jätkub ka tõsiseid pikaajalise kogemusega tegijaid. Kõige keerukam ongi vast pikaajaline ressursside planeerimine ja tehnoloogiliste investeeringute õige dimensioneerimine. Ühest küljest on väga kallid kõik seadmed ja masinad, mida me oma tööks vajame, teisalt on siiski tegemist piiratud ja taastumatu loodus­varaga. Investeeringute tasuvusaeg ja konkreetse maardla varud peavad olema ajalises vastavuses ning kõiki neid investeeringuid peab toetama pidev müügitegevus, õigesti planeeritud tootmismaht ja võimalikult stabiilne rahavoog. Algusest peale tuleb arvestada ka ammendunud varuga karjääri korrastamise ja rekultiveerimisega.“

Tegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks peab olema ettenägelik ning pidevalt investeerima täiendavatesse uuringutesse selgitamaks, kas on võimalik olemasolevates maardlates vajadusel kaevandamist laiendada või peaks töid alustama uues kohas. Lisaks konkurentsile ja tugevale hinnasurvele kasvab aasta-aastalt keskkonnakontroll ja tehnilise järelevalve kontroll ning müüdava materjali kvaliteedinõuded lähevad aina karmimaks ja detailsemaks.

Eesti Killustiku grupis töötab kokku 30 inimest. Ettevõte müüb 15–16% Eestis müüdavast killustikust ning tema suuremad kliendid on Lemminkäinen Eesti, RTS Infraehitus, Norde­con, Teede REV-2, Rudus, Betooni­meister, HC Betoon, TMB Element ja mitmed teised.

Hetkel kuum