Artikkel
 • Advokaatide kiired ajad on märguanne, et finantsriske osatakse maandada

  Advokaadibüroo LMP tegevjuht Tanel Melk räägib, et ettevõtted ja eraisikud on hakanud aina sagedamini õigusalast nõu küsima advokaadibüroodelt. Kui varem jõudsid kliendid nende juurde siis, kui olukord äripartneriga oli kiskunud juba hapuks, siis nüüd tullakse juba aegsasti, ettevõtte või lepinguliste suhete loomise algfaasis. Inimesed on aru saanud, et hea nõu hoiab kokku aega, raha ja närvirakke.

  Advokaadibüroo LMP tegevjuht Tanel MelkFoto: Merle Värv
  Oluline muutus, mis iseloomustab tänast päeva, on see, et advokaadibüroodes ei leia enam kergesti vabu aegu kohesteks kliendikohtumisteks. Advokaadibüroode teenusest on saanud oluline osa meie igapäevaelust. Just ettevõtluses on oluline olla iga tehinguga juriidiliselt korrektne.
  Kliendil tuleb broneerida aeg ja nii igal pool. Advokaadibüroode majandusaruanded näitavad, et käibed on üles läinud, portfellid kasvavad ja advokaate tuleb büroodesse aina juurde.

  Tehakse targemaid valikuid

  „Meil saab pea üheksas aasta tegutsemist ja kui varem tuldi meie juurde stiilis „mul on äripartneriga tüli või alltöövõtjaga probleem“, siis nüüd on kooliraha äramakstud ja tullakse juba varem, et teha targemaid valikuid,“ selgitas Advokaadibüroo LMP juht Tanel Melk. “Õnneks on aina rohkem neid, kes tulevad juba lepingu sõlmimise ajal või eelnevalt advokaadi juurde. Tihti tulevad mõlemad osapooled, et leping oleks mõlemale mõistlik ja kasulik. Tavaks ongi saamas advokaadi koostatud lepingud.“
  Ühest põhjust, miks turul on tekkinud nõudlus advokaatide järele, Melk ei näe. „Arvan, et paljud püüavad vältida tulevasi konflikte ja tulevad juba ennetavalt advokaatide juurde: kas tullakse ühekordsele konsultatsioonile, ühisvara jagamise või ettevõtte loomise küsimustes. Loomulikult on palju kohtumenetlusi ja lepingute küsimusi. Lisaks peavad ettevõtted GDPR andmekaitse määrusega seoses mitmeid muudatusi sisse viima,“ kommenteerib Melk advokaatide populaarsuse tagamaid. „Loogilisemaid selgitusi minu jaoks on, et kui majandusel läheb hästi, annab see ettevõtetele finantsvõimekust juurde, et oma finantsriske paremini maandada.“
  Advokaadibüroos puutuvad nad kokku ka äritegevuse pahupooltega. Tihti tuleb nõustada kliente, kelle äripartner on võlgades firma andnud üle tankistile. „Taban ennast mõttelt, et tankistide teema tõusul võib olla meedial oma suur roll. Ühelt poolt toob meedia esile seaduses olevaid kaksipidi tõlgendamise kohti, et seadusi parandataks. Teisalt inimesi, kes polegi varem sellisest käitumisest kuulnud, neid ahvatleb negatiivne eeskuju tegutsema sarnasel mustril,“ mõtiskleb Melk. „On hea, et ettevõtte asutamine Eestis on lihtne. Kahjuks on tehtud lihtsaks ja kergeks ettevõtte asutamine ka sulidele või niisama õnneküttidele. Küsimus on aga selles, kuidas ettevõtet teha jätkusuutlikult ja pikalt.“
  Advokaadibüroos LMP töötab kümme spetsialisti

  Muutuvad reeglid

  Välismaalt, võib-olla ka filmidest, on tulnud meile teadmine, et igal inimesel võiks olla oma „ihuadvokaat“, kes kõiki tema õigusprobleeme aitaks lahendada. Melki sõnul ei pea see ootus enam ammu paika. „Üks advokaat ei saa olla pädev ja kogenud väga erinevates valdkondades. Üldjuhul kujuneb advokaadil välja oma lemmikvaldkond, milles ta tahab rohkem juurde õppida ja praktiseerida. Samas seadus muutub pidevalt ja paratamatult ei suuda inimene hoida oma fookust kõigel muutuval. Seetõttu on spetsialiseerumine möödapääsmatu,“ selgitas ta. „Klient ei peaks kinni maksma aega, mis kuluks advokaadil selleks, et teha selgeks valdkond, millega ta igapäevaselt kokku ei puutu.“

  Välismaalt, võib-olla ka filmidest, on tulnud meile teadmine, et igal inimesel võiks olla oma „ihuadvokaat“, kes kõiki tema õigusprobleeme aitaks lahendada. See ootus ei pea enam ammu paika.

  Tanel Melk
  Advokaadibüroo LMP juht
  Õige advokaadi valik aitab muidki kulusid kokku hoida, sest tarbetu vägikaikavedu kohtus võib õiguskuludeks vajamineva summa väga suureks paisutada. Tanel Melki sõnul on mõistlik enne kohtuvaidluse algatamist analüüsida, kui pikaks võib vaidlus ajaliselt venida. Kui tegu on poliitiku või tuntud isikuga ja küsimus on väga marginaalses summas, võib pika kuluga kohtuvaidlus olla mainele suureks kahjuks.
  „Mõnikord on targem materjaliga tutvuda ja üks samm tagasi astuda,“ toonitab ta. „Kui minna advokaadi juurde, kes valdab hästi oma teemat, võib selguda, et mõne lihtsa juhtumiga pole mõtet ette võtta kohtuteed, vaid tuleb vastu võtta oma õppetund. Selliseid juhtumeid näeme sagedamini siis, kui lepingu sõlmimisel on lepingu sisu jäänud kooskõlastamata advokaadiga,“ kinnitas Melk.

  Vajalik eeltöö

  Kui inimene tahab advokaadi abi kiiresti ja kohe, siis on keeruline teha eelnevat kodutööd ning võrrelda pädevust ja hindasid. Õnneks Eesti on väike ja inimesed ikka räägivad, kuidas neil õigusalased vaidlused on sujunud. „Iga kord polegi võimalust võita. Siin oleneb palju, kuidas klient asja kõrvalt näeb ja millist tagasisidet jagab. Tavaliselt teevad inimesed eelnevalt ära suure kodutöö ja loevad mitmeid kodulehtesid. Sageli võetakse pakkumisi viielt büroolt ja siis klient otsustab oma parameetrite järgi, millised bürooga ta edasi jätkab,“ rääkis Melk.
  Kui klient on büroo välja valinud, siis sõltub paljuski inimesest enesest, kui tulemuslikult saab advokaat tööd teha. Nimelt unustatakse sageli ära oluline nüanss, et mida detailsemalt jagab klient kõiki üksikasju, seda rohkem on advokaadil võimalusi, et saada soodne lahendus probleemile.
  Seda ei tule just tihti ette, aga osad kliendid tahavad luua advokaadile juhtunust ilusama pildi. Siis meenub mulle ülikooliaegne ütlus: „Mitte keegi ei valeta sulle rohkem, kui su oma klient.“ Unustatakse ära, et advokaat istub ju samal lauapoolel ja on parem, kui advokaat saab teada kogu seisu, nii objektiivselt kui inimene suudab seda näha“ selgitas Melk ootusi.
  Tanel Melki sõnul võib kohtumenetluses vastaspool esitada mõne mahavaikitud tõendi või kirjavahetuse, mis võib kogu menetlust muuta kardinaalselt. „Kui advokaat oleks teadnud seda varem, oleks saanud riski maandada või hoopis targalt ära kasutada,“ räägib ta. „Töö käib kliendi materjaliga – saame teha tööd vaid selle materjaliga, millega klient meid varustab. Mida rohkem materjali meil on, seda parema strateegia saame välja töötada".
  "Iga inimene peaks jääma oma liistude juurde, ettevõtja saab keskenduda oma äritegevusele kui usaldab spetsiifilistes küsimustes lepingute tegemise spetsialistide hoolde,“ sõnab Melk lõpetuseks.

  HEA TEADA

  Eesti Advokatuur on väljastanud Advokaadibüroole LMP kvaliteedijuhtimise tunnistuse. Lisaks on büroo pälvinud kolm aastat järjest vastutustundliku ettevõtluse indeksi kuldtaseme.

  LMP on koos Swedbank AS-i, SEB Pank AS-i, Eesti Energia AS-i, Riigi Kinnisvara AS-i ja veel 13 ettevõttega Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi (VEF) asutajaliige.

  Advokaadibürool LMP on kontorid Tallinnas, Tartus ning Valgas, büroos töötab kokku 10 spetsialisti.

  Vaata ka lmp.ee
 • Hetkel kuum
Jaroslav Tavgen: RMKd pole vaja börsile viia!
Kui jätkame riigiettevõtete osalist börsile viimist, siis toimub selle riigistamine ja erasektori kahanemine, leiab Delovõje Vedomosti ajakirjanik Jaroslav Tavgen.
Kui jätkame riigiettevõtete osalist börsile viimist, siis toimub selle riigistamine ja erasektori kahanemine, leiab Delovõje Vedomosti ajakirjanik Jaroslav Tavgen.

20 aastat investeerimiskogemust portfellihalduses

Olulisemad lood

Kuulsa kaubamaja aktsia asus ülevõtupakkumise peale rallima
USA ühe tuntuma kaubamajaketi Macy’s aktsia läks täna New Yorgi börsil lendu info peale, et erakapital on teinud ettevõttele 5,8 miljardi dollarise ülevõtupakkumise.
USA ühe tuntuma kaubamajaketi Macy’s aktsia läks täna New Yorgi börsil lendu info peale, et erakapital on teinud ettevõttele 5,8 miljardi dollarise ülevõtupakkumise.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Kristi Hõrrak: kuidas aitab ChatGPT siinset väikeettevõtjat? Aeg teha vahekokkuvõte
Aasta aega ettevõtjate jaoks saadaval olnud ChatGPT kohta saab praeguseks nentida, et kuigi see ei hakka eestikeelses äris lähiajal töötajaid asendama, võimaldab see tööviljakust ja müügitempot oluliselt tõsta ning on seega oluline abivahend majanduskriisist läbitulekuks, kirjutab Finora Panga juhatuse liige Kristi Hõrrak.
Aasta aega ettevõtjate jaoks saadaval olnud ChatGPT kohta saab praeguseks nentida, et kuigi see ei hakka eestikeelses äris lähiajal töötajaid asendama, võimaldab see tööviljakust ja müügitempot oluliselt tõsta ning on seega oluline abivahend majanduskriisist läbitulekuks, kirjutab Finora Panga juhatuse liige Kristi Hõrrak.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
VIDEO: kuidas karjääri tipus olles uuesti nullist alustada
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Pärast profikarjääri lõppu on tipprattur Tanel Kangert keskendunud oma rattapoele. Aga kuidas aru saada, millal on õige aeg ühe tippkarjääriga otsad kokku tõmmata ja uueks eluks fookus paika saada?
Kristjan Kangro mantlipärija Change'is lubab vältida halbu üllatusi investoritele
Uuel aastal krüptoplatvormi Change juhi kohale asuv Marek Pajussaar lubab väikeinvestoritele, et edaspidi ei tule halbu üllatusi.
Uuel aastal krüptoplatvormi Change juhi kohale asuv Marek Pajussaar lubab väikeinvestoritele, et edaspidi ei tule halbu üllatusi.
Virumaa variseb. Maa vajub, majad pragunevad ja ehitada ei kannata
Pool sajandit vanad põlevkivikaevandused Ida-Virumaal varisevad: põldudele ja metsadesse tekivad üha suured varinguaugud, Jõhvi on hädas ehituskõlbliku maa leidmisega ning Kohtla-Järvel kortermajad pragunevad.
Pool sajandit vanad põlevkivikaevandused Ida-Virumaal varisevad: põldudele ja metsadesse tekivad üha suured varinguaugud, Jõhvi on hädas ehituskõlbliku maa leidmisega ning Kohtla-Järvel kortermajad pragunevad.
Automüügis läks november tempokalt
Kui eelmise aasta novembris tabas automüüki langus, siis see aasta on teistsugune: automüük on eelmistest kuudest tegusam.
Kui eelmise aasta novembris tabas automüüki langus, siis see aasta on teistsugune: automüük on eelmistest kuudest tegusam.
Milrem Robotics arendab koos Ukrainaga uusi robootikasüsteeme
Robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ning Ukraina kaitsetööstus (UDI) allkirjastasid lepingu, et alustada järgmise põlvkonna robootikasüsteemide loomist.
Robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ning Ukraina kaitsetööstus (UDI) allkirjastasid lepingu, et alustada järgmise põlvkonna robootikasüsteemide loomist.
Nädala lood: probleemid uusarendustega levivad nii Tallinnas kui ka Tartus
Selle nädala olulisemate lugude hulka jõudsid nii uusarenduste probleemid suuremates linnades, börsifirma Elmo Rent konflikt üürileandjaga kui ka mitme tippjuhi vahetus sobimatu koostöö tõttu.
Selle nädala olulisemate lugude hulka jõudsid nii uusarenduste probleemid suuremates linnades, börsifirma Elmo Rent konflikt üürileandjaga kui ka mitme tippjuhi vahetus sobimatu koostöö tõttu.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.