Mõne aja eest aktsiamaailma raputanud, väike- ja suurinvestoreid mugavustsoonist teise dimensiooni lennutanud GameStopi lugu on saanud filmiks. “Rumal raha” (“Dumb Money”) on lugu Keith Gillist, tagasihoidlikes tingimustes startinud, julgeid manöövreid teinud ettevõtjast, kelle šedöövrid äriilma korralikult raputasid ning Wall Streeti pintsaklipslased nõutult kukalt kratsima panid.
Kes on Keith Gill?
Gill on 37aastane finantsnõustaja Massachusettsist. Ta töötas aastaid Mass Mutualis finantsanalüütikuna ning Debris Publishing Incorporated’i presidendina. Oma videotes end tutvustades on mees teada andnud, et ta on abielus ja tema ning Caroline’i peres kasvab üks laps.
Keith liitus YouTube'iga 2015. aastal. Tema lehe kirjelduses on kirjas: „Kanal Roaring Kitty teeb harivaid otseülekandeid, jagan ka enda igapäevast aktsiate jälgimise ja investeerimisvõimaluste rutiine.“ Tema kontol on endiselt üle 500 000 tellija.
See teema poleks minuni jõudnud, kui poleks olnud mu 24-aastast poega, kes mind toimunuga kurssi viis. GameStopi juhtum sai alguse koroonaajal, teadmatuse ja ootamatuste ajal. See oli isolatsiooni aeg, mil olukord maailmas üle öö muutus. Ja siis ühel hetkel ilmus YouTube’is meie ette Roaring Kitty, meelelahutuslik ja õpetusi jagav heatujuline tegelane. Mees, kes uputas kõik oma säästud aktsiatesse, millest sai fenomen ja sensatsioon, kes Wall Streetil toimuva peapeale pööras. Minu soov oli filmiga jäädvustada nende väikeinvestorite võimekust ja suutlikkust. Pidime võtted ära tegema 31 päevaga ja sellist hetke, kus enamik näitlejaid üheaegselt kohal viibivad, peaaegu polnudki. Tegu oli kiirelt kohanemist vajava ääretult põneva looga. Pearollis oleva Paul Danoga õnnestus meil kõige pikemalt koos aega veeta. See oli suurepärane ja põnev protsess meile kõigile. Paul valmistus Roaring Kitty rolliks põhjalikult, ta uuris artikleid ja uudistas tunde erinevatel sotsiaalmeediaplatvormidel. Ta suutis uskumatult hästi edasi anda sarnast huumorit ja usaldusväärsust, mida Keit Gills enda kanalites ja mis ta enda vaatajaskonnale omaseks ja turvaliseks muutsid.
„GameStopi aktsia 2021. aasta anomaaliat võib kindlasti pidada börsiaasta üheks metsikumaks. Ühtlasi oli tegemist hea näitega, kuidas turgudel on võimalik teenida ainult sotsiaalmeedia trende, mitte ettevõtte tegelikku väärtust jälgides. Tõusis ju aktsia paari jaanuarikuu nädalaga umbes 20 korda.
Tegemist oli tavainvestorite vastuhakuga riskifondide tegevusele, kes olid GameStopi aktsiat suurtes kogustes lühikeseks müünud. Nii asutiRedditis üleskutsele GameStopi aktsiat osta, et riskifondide lühikesed positsioonid aktsiast välja raputada. Saadi aru, et kui üheskoos ostudega aktsia hinda tõugates peavad riskifondid oma lühikesed positsioonid likvideerima aktsiaid turult kallimalt tagasi ostes.
Üleskutsega liitusid kümned tuhanded investorid ning väärtpaberile andis hoogu isegi sotsiaalmeedias suure mõjuga Elon Musk.
Tegemist oli eksperimendiga, mille põhiküsimus minu jaoks seisnes selles, kui kõrgele on võimalik emotsioonide toel üks aktsia upitada. Väärtusinvestorina ma küll spekulatiivse “hullusega” kaasa ei läinud kuid ajaloolisele anomaaliale olin tunnistajaks sellegipoolest.”
Eesti kõige edukamad ettevõtted
Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.