30. november 1995 kell 22:00

Soomlased hakkavad tootma sõiduautot Lada

Praegu seatakse Soomes üles uut tootmisliini, kust edaspidi tuleb aastas 20 000 sõiduautot. Valmet investeerib sellesse projekti 187,6 miljonit Eesti krooni.

Autode tootmiseks loodud ühisfirmas on Soome Valmet Automotive partnerid Togliattis asuv autotehas Avtovaz, arendusfirma AVVA ja müügifirma Eurolada. Koostööleping kehtib kolm aastat. Auto põhikomponendid valmistatakse Venemaa tehastes, uuemad detailid Soome ja teistes lääne ettevõtetes ning pannakse kokku Valmetis. Uues koostetehases asub tööle 300--400 inimest ning see alustab tegevust 1996. a kevadel.

Tootmise ülekandmine Soome on Vene autotööstuse üks järjekordseid pürgimusi lääne turule. Kogu Venemaa majanduses tehtavad reformid on tootmist tublisti vähendanud, ja loomulikult ei ole need puudutamata jätnud ka autotööstust. Samal ajal on Vene autotööstusel väikese efektiivsuse tõttu raske konkureerida Jaapani ja Lõuna-Korea odavate ja tõhusate autotootjatega.

Venemaal on sõiduautode järele väga suur nõudmine, kuid kohalikele autodele pakuvad järjest suuremat konkurentsi importautod.

Ehkki eelmisel aastal imporditi Venemaale ametlikult ainult 65 000 autot, arvatakse, et salaja on sisse toodud mitusada tuhat autot. Lada ei ole suutnud viimasel ajal oma automudeleid märkimisväärselt täiustada, mistõttu Avtovaz otsib pidevalt uusi väliskoostööpartnerid, et autode kvaliteeti parandada. DN

Hetkel kuum