14. detsember 1995 kell 22:00

ETÜK kavatseb luua nõukoja

«Leppisime kokku, et teeme ekspertide grupi, mis vaatleb meid huvitavaid küsimusi,» rääkis ETÜKi president ja Wiklar ASi direktor Priit Vilba.

«Nõukoda ei tegele ametlike läbirääkimistega ja õigusaktide lõplike tekstide kooskõlastamisega,» piiritles Vilba nõukoja rolli. Tema sõnul on ETÜKi peasuunad nõukoja juures sotsiaalküsimused ja tööseadusandlus. «Määrav on preventiivsus, me peame ennetama lauslolluste sattumist seadustesse,» lisas Vilba.

ETÜKi ettepaneku kohaselt hakkaks nõukoda koos käima sotsiaalministri juures, kuna probleemide rõhuasetus on sotsiaalpoliitikal. «Loomulikult tuleb nõukoja töösse kaasata ka töövõtjad,» lausus Vilba. «Mingil juhul ei võta nõukoda eesmärgiks pidada n-ö kolmepoolseid läbirääkimisi, tegemist oleks nõuandva ühendusega.»

Praegune äärmiselt töövõtja- keskne tööseadustik ei võta tööandjate huve ringhäälingute liidu esimehe Rein Langi sõnul arvesse. Tüüpiliseks näiteks tõi ta erastatud ettevõtete kohustusliku tööhõive nõude, mis sunnib firmaomanikku hoidma tööl hulka mittevajalikke töötajaid minimaalsel palgal või panema tööraamatuid fiktiivselt tööle. Haigekassa ja sotsiaalmaks tuleb samuti maksta fiktiivse töötaja pealt. «Riik loob sellise keskkonna, kus ettevõte pigem likvideerub, selle asemel et leida võimalusi saneerimiseks,» tõdes Lang.

«Eestis pole paljusid äärmiselt ebaefektiivseid struktuure võimalik likvideerida seetõttu, et pole maksta koondamistasu,» vihjas Lang Eesti Raadiole ja Eesti Televisioonile.

Augusti lõpus moodustatud ETÜK koondab ligi 20 erialaliitu, nagu EVEA, ehitusettevõtete liit, ringhäälingute liit, turismifirmade liit, eraarstide ühing, õliliit, talupidajate keskliit, puiduliit, hotellide ja restoranide liit, Estar ja teised.

Hetkel kuum