16. jaanuar 1996 kell 22:00

Moygashel maksab kinni oma Eesti vabrikute seisakuaja

1995. aasta septembris ja oktoobris tellimuste puudumise tõttu tootmise peatanud Kilingi-Nõmme ja Mõisaküla tehased ei ole ASi Moygashel Eesti direktori Priit Karjuse väitel makseraskustesse sattunud. Jooksvaid rahalisi vajadusi on katnud Iiri emaettevõte. Möödunud aasta lõpul finantseeriti Eesti vabrikuid 300 000 krooni ulatuses. «Tegemata on jäänud vaid mõningad planeeritud remonditööd, mis tuleb edasi lükata,» lausus Karjus. Tema kinnitusel ei kavatse Moygashel vaatamata keerulisele turusituatsioonile siinseid tehaseid müüa, kuna mõõnu linaturul on varemgi olnud.

Linakudumisvabrikute töölised saadeti sundpuhkusele möödunud aasta sügisel. Kuna seadusega on lubatud aastas sundpuhkust rakendada kolme kuu ulatuses, tuli omanikel detsembris töölistele maksta täistöötasu. Alates jaanuarist on töötajad jälle sundpuhkusel.

Karjuse sõnul loodab ettevõte töö taastada siiski juba veebruaris, kui uued moevoolud hakkavad jälle soosima linase ja poollinase kanga tootmist. Vahepeal kaalutud tootmise ümberseadistamist sünteetilise riide valmistamiseks ei pidanud Iiri emafirma vajalikuks.

Kilingi-Nõmme ja Mõisaküla linavabrikud kuulusid varem Pärnu linakombinaadi koosseisu, mis erastati 1994. aasta juunis 15,56 miljoni krooni eest Iirimaa firmale Hergmans Holding. Erastamisagentuuri andmetel on viimane täitnud 23,2miljonilise investeerimiskohustuse, misjärel ta omandas õiguse Pärnu linakombinaadi vabrikuid müüa. Kilingi-Nõmme ja Mõisaküla linavabrikud müüdigi eelmisel aastal edasi teisele Iirimaa ettevõttele Moygashel Ltd.

Hetkel kuum