16. jaanuar 1996 kell 22:00

Renditud poolhaagised jäävad Venemaa piiril kinni

Venemaa tollikomitee uus kord kehtib TIR karnetit kasutavate autode kohta. Möödunud aasta 20. detsembril Venemaa tollipunktidele laiali saadetud käskkirjas on öeldud, et TIR carneti ja auto valdaja peab olema üks isik. See tähendab, et renditud või liisitud poolhaagistega TIRi omanikke enam Venemaa territooriumile ei lubata.

Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsiooni (ERAA) peasekretäri Toivo Kuldkepi kinnitusel ei ole Venemaa tollile juriidiliselt midagi ette heita, kuna mingeid konventsionaalseid nõudeid ei ole rikutud.

Kuldkepi sõnade kohaselt võib Venemaa käitumise põhjus olla soov panna piir lokkavale salakaubandusele. «Iseasi, et nad tegid selle otsuse ootamatult, pannes sellega raskesse olukorda ka enda vedajad, kelle hulgas on protsentuaalselt samapalju renditud poolhaagistega vedajaid kui Eestis,» lausus Kuldkepp. Esimesed teated uue korra kasutamise kohta Eesti vedajate suhtes hakkasid ERAAsse jõudma jaanuari alguses.

«Ma ei saa enam aru, kuidas edasi töötada,» on Andrus Pitkvee ASist Santana nõutu. Tema ütlusel on enamikul Eesti firmadel haagised renditud.

Kuldkepi väitel sõidab aga renditud poolhaagistega ringi umbes 1/5 transpordiettevõtetest. Legaalse lahenduse puudumiseni soovitab Kuldkepp Venemaale sõiduks TIR karneti asemel kasutada Vene Föderatsiooni sisest tolliprotseduuri.

«See eeldab rohkem tööd kauba saatjalt, kes peab kontakti võtma kauba saajaga. Viimane läheb kohalikku tolli, täidab eeldeklaratsiooni, võtab kinnitused ja saadab paberid piirile,» rääkis Kuldkepp. Olukorra lahendamiseks on ERAA võtnud ühendust Venemaa autovedajate assotsiatsiooniga ja rahvusvahelise maanteetranspordi liiduga.

Hetkel kuum