6. veebruar 1996 kell 22:00

IFCd huvitab Kunda tehas

Tagasihoidlikumat huvi on IFC üles näidanud elektritootmise käivitamise vastu Kundas, lisas Kaljuvee.

Kunda-Nordic Tsemendi juhatuse esimees pidas Kunda sadama arendamist perspektiivseks. Ta rääkis, et eelmisel aastal töödeldi sadamas ligi 700 000 tonni kaupu, mis moodustab umbes viis protsenti Eesti sadamate kaubakäibest.

«Kui Kunda sadamat süvendada umbes meetri võrra, saaks sadam hakata vastu võtma kõiki ookeanilaevu,» ütles Kaljuvee. Praegu saab selliseid laevu Eestis vastu võtta ainult Muuga sadam.

Käesoleva aasta külm talv on aga hakanud segama Kunda sadama tööd, sest riik ei suuda hoida merd jäävaba. Kunda-Nordic Tsemendi ekspordidirektori Aarne Rae sõnade kohaselt ei too sadamas töö seiskumine kohe kaasa tsemenditootmise seiskumist, sest tootmine kestab nii kaua, kuni on võimalik tsementi ladustada. Sadama seiskumisest tulenevalt võib aga väheneda firma käive 18--20 miljoni krooni võrra.

Kunda tsemenditehase renoveerimiseks väljatöötatud viieaastane investeerimisprogramm lõpeb 1997. aastal ja esimesed uued projektid, mille finantseerimise vastu on IFC huvi ilmutanud, võivad Kaljuvee hinnangul alata kahe-kolme aasta pärast.

Praegu töös oleva investeerimisprogrammi kohta ütles Kaljuvee, et mitte ühtegi programmi pole võimalik täpselt täita ja ka Kunda tsemenditehase investeerimisprogrammis on olnud mõningad nihked.

Näiteks ei pidanud paika Eesti tsemendituru arengu kohta tehtud prognoos. «Selle kohaselt oleks pidanud kohalik tsemenditurg elavnema 1995. aastal, kuid tegelikult toimus turul hoopis langus,» märkis Kaljuvee.

Positiivseks pidas Kaljuvee aga seda, et Kunda-Nordic Tsemendi rahavood on suuremad, kui loodeti, ja tehas on suutnud oma toodangut edukalt eksportida. Eelmisel aastal eksportis Kunda-Nordic Tsement 528 000 tonni tsementi ja firma eelmise aasta käive oli ligi 300 miljonit krooni. Praegu kuulub Kunda-Nordic Tsemendi aktsiatest 19,8 protsenti investeerimisprogrammi finantseerivatele pankadele.

Lembit Kaljuvee sõnade kohaselt peab Kunda-Nordic Tsement suurema osa pangalaenudest tagasi maksma sajandivahetuseks ja niikaua säilitavad pangad firmas oma osaluse.

Hetkel kuum