24. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Reedel uue Rootsi peaministri Göran Perssoni esitatud kabinet leidis turgudel ülisoodsa vastuvõtu, märkis Sparbankeni analüütik Knut Hallberg. Rootsi kroon tugevnes ning intressimäärad langesid.

«Erik Asbrinki valimine rahandusministriks oli hea märk, aga ka teised ministrid on tugevad,» ütles Hallberg.

Hallberg tõi esile tööturu probleemide eest vastutava ministri Margaretha Winbergi ning sotsiaalministri Margot Wallströmi.

«Asbrinki nimetamine oli turgudele üllatus, sest paljud arvasid, et just tema poliitilised vaated saavad takistuseks kabineti nimetamisel,» lisas Hallberg. STARTEL-BNS

Ungari ühineb 29. märtsil majandusliku koostöö ja arengu organisatsiooniga (OECD), teatas riigi tööstus- ja kaubandusminister Imre Dunai.

«Kuulumine OECDsse on tähtis samm teel ühinemisele Euroopa Liiduga,» ütles Dunai. Tema sõnul annab see märku OECD kindlast veendumusest, et Ungaris on loodud õiguslikud ja institutsioonilised tingimused turumajanduse arenguks.

Ungarist saab kahekümne seitsmes OECD liikmesriik. AP-BNS

«Kas see võib olla hullem kui AIDS?» küsis sünge pealkiri Suurbritannia ajalehe Daily Mail esileheküljel.

Suurbritanniat ja kogu Euroopat on haaranud hirm, sest Suurbritannia teadlased teatasid võimalikust seosest «hullu lehma taudi» ja inimesi nakatava Creutzfeldt-Jakobi tõve (CJD) vahel.

CJD mõjutab inimesi samuti nagu loomi -- ta hävitab aju närvirakke, kuni aju näeb välja kui auklik ?veitsi juust.

Haigus on ravimatu. Patsientidel ilmneb dementsus ja mälukaotus, tavaliselt surevad nad poole aasta pärast.

Kuna CJDd ei saa diagnoosida enne esimeste sümptomite ilmnemist, ei tea arstid, kas eelmise nädala juhtumid juhatavad sisse suuremõõdulise katastroofi või on tegemist juhusega. REUTER-BNS

Venemaa peaminister Viktor T?ernomõrdin on alla kirjutanud resolutsioonile, millega kaotatab alates 1. aprillist kõik eksporditollid, välja arvatud naftaekspordilt.

Naftaeksporditolle alandatakse 1. aprillist poole võrra ehk 10 ECUni. Venemaa lubas rahvusvahelisele valuutafondile, et alandab nafta eksporditolli järk-järgult kuni kaotamiseni 1. juulil. REUTER-ETA

Hetkel kuum