28. aprill 1996 kell 22:00

Valitsus peab Eestisse rohkem väliskapitali meelitama

Lipstoki sõnul on senine restruktureerimisprotsess Ida-Virumaa ettevõtetes kulgenud edukalt. Ta tõi näiteks Kreenholmi Valduse ASi, kus investeerimiskohustus on täidetud poolteisekordselt.

Kohtumisel RE Eesti Põlevkivi juhtidega andis Tiit Vähi põhimõttelise nõusoleku aidata firmal üle saada rahalistest raskustest.

Eesti Põlevkivi taotleb Põhjamaade investeerimispangast 4,5 miljonit USA dollarit (54,9 mln krooni) laenu, et osta maa-aluste tööde jaoks vajalikke masinaid ja maapealsetel töödel kasutatavaid kallurautosid. Vastavad lepingud on Eesti Põlevkivi sõlminud Rootsi suur-kontserni Volvo ühe tütarfirmaga.

«Kui seni süüdistati meid, et me ei taha laenu võtta, siis nüüd, mil me seda taotleme, ei taheta laenu anda,» märkis Eesti Põlevkivi tootmisosakonna juhataja asetäitja Hans-Ahto Männiste.

«Pank tahab valitsuse garantiid,» selgitas ta. «Vähi lubas aidata, kuid rahandusminister Mart Opmann arvas, et see on keeruline protsess, kuna garantii andmiseks on vaja parlamendi nõusolekut.»

Männiste sõnul ei saa lepingu sõlmimisega viivitada, kuna eellepingud masinate soetamiseks on sõlmitud ja maksutähtajad hakkavad kätte jõudma.

Eesti Põlevkivi juhtkond tegi Vähile ka ettepaneku lõpetada omanikutulu maksmine riigile. «On majanduslik nonsenss, kui me vajame riigilt garantiid laenuvõtmiseks ja samas maksame riigile 5--6 miljonit krooni omanikutulu aastas,» märkis Männiste.

Hetkel kuum