7. mai 1996 kell 22:00

Hinnalangus ei sunni kasvavat metsa ostma

Turuparandite korrigeerimine on jäänud hiljaks, seda tulnuks teha veebruaris või isegi talve hakul, väitis ASi Mets ja Puu tootmisjuht Aare Ainsoo.

Tänavusel metsaraiumise jaoks supertalvel oli aga absurdne seis, kus firmad ei suutnud kasvavat metsa osta, sest turuparand oli arvestatud ülemöödunud aasta kõrgetest müügitulemustest lähtuvalt, märkis ta. «Sellist plahvatust, nagu on arvestatud, parandi alandamine kindlasti kaasa ei too, sest puidu müügihinnad on ikka madalad,» ütles Ainsoo.

Metsaamet lähtub parandi korrigeerimisel olemasolevate müügitulemuste analüüsist, vastas nõunik Ants Varblane.

Tema sõnul on viimase muutuse aluseks kõige värskemad andmed kuni selle aasta aprilli alguse müügini. «Seda võib kritiseerida, aga praegu meil muud metoodikat pole,» tõdes Varblane. Loomulikult oleks vaja gruppi, kes suudaks prognoosida turuseisu, aga selliste spetsialistide palkamiseks ametil praegu võimalusi pole, teatas ta.

Kasvava metsa müük ei saa elavneda, sest paberipuu müük on endiselt raske, tõdes metsaliidu president Mart Erik. «Skandinaavia on puitu nii täis kui täis, venelased uputavad praegu nad puiduga üle,» kinnitas ta.

AS Forestex saatis metsalangetajad aprilli keskel puhkusele, sest puidu müük on vähenenud viis korda, teatas firma juhatuse esimees Tõnis Mäerand. Kui jaanuaris müüsime 15 000 tihumeetrit paberipuud kuus, siis praegu vaid 3000 tihumeetrit, selgitas ta. Mäerand lisas, et praegu ei näe ta võimalust kasvavat metsa osta, sest puitu pole müüa kellelegi. «See tähendab, et mai keskel tuleb metsatöölised saata sundpuhkusele,» mainis ta.

Põhilise tõuke kasvava metsa ostuks annab see, kui välisostjad hakkaksid jälle puitu ostma, praegu pole meie ettevõtetel Skandinaavias lepinguid, sõnas metsamajandusliidu Eesti Mets nõunik Eino Põder. Tema sõnul on lootus sõlmida uusi lepinguid suvel. «Aga vahepealne aeg võib väikevarujatel küll hinge kinni lüüa,» kinnitas Põder.

Eesti Metsal on siiski lootus sõlmida sel nädalal üks leping paberipuu müügi kohta Skandinaaviasse, kuid Põder ei pidanud võimalikuks enne lepingu allkirjastamist sellest lähemalt rääkida.

Metsavarujad ennustavad kasvava metsa ostu suurenemist alles augustis, kui hakkab uue talve lankide kokkuostmine. Praegu ostetakse põhiliselt palgimetsa, mis asub Lõuna-Eestis, märkis Aare Ainsoo. Selle piirkonna maakondade turuparandid jättis metsaamet muutmata.

Kõige suurem turuparandi langus oli Ida-Virumaal, kus Alutagusel langes koefitsient 2,6-lt 1,5-le. Suuremad parandi langused olid veel Järvamaal, Hiiumaal ja Saaremaal. Koefitsient jäi muutmata Põlva, Valga ja Võru maakonnas.

Hetkel kuum