22. mai 1996 kell 22:00

Milline on hinnang otsusele?

Erastamistingimuste võrd-sustamine on raske küsimus, sama raske, kui näiteks põllumajanduse doteerimine. Ma ei poolda seda, kui me loome Eesti ettevõtjale kasvuhoonetingimused. Kirveseadus on, et igasuguses majandustegevuses peavad kehtima võrdsed tingimused. See, et kogu muu maailm on saanud meist viiskümmend aastat kauem kapitali akumuleerida, on teine ja laiem küsimus. Üldjuhul peavad siiski tingimused võrdsed olema.

Kui mõelda tagasi, siis võib-olla oli isegi parem, et lasti seni Eesti meestel toimetada ja kes ikka tegijad olid, need tegid ära. Selleks, millest Eesti meeste jõud üle käis, anti neile aega. Isegi kui oli viga, et anti kohalikele ettevõtteid soodsamalt, siis aeg parandab selle kiiresti. Millest aga jõud üle ei käi, see tehti otsusega väliskapitalile atraktiivsemaks. Praktiliselt on erastamisvoorud peale infrastruktuuriettevõtete ju läbi.

Otsus toob kaasa ka võib-olla väike-välisinvestorite tuleku, kellel enne see polnud võimalik. Samas ma ei usu, et see otsus nüüd midagi oluliselt muudaks. Kõikidel ärimeestel on juba enne nipid selged. Häid näiteid on ju küll, kus 300kroonise kapitaliga ettevõte maksis pool EVPdes.

Vahe on võib-olla selles, et EVPd on Eesti rahvas oma tööga välja teeninud, ja selles, et nende hind ei ole adekvaatne alguses määratud hinnaga, ta on langenud ja keegi väljastpoolt kasutab nüüd meie teenitud odavaid pabereid ettevõtete ostmiseks. See on võib-olla ebaõiglane mingist ajaloolisest aspektist. Aga suures plaanis, kui väga vaja oli, kasutati Eesti kapitaliga ettevõtteid ja variisikuid ennegi, kes see ikka raha tahtis välja anda.

Selle vastu, et kõikidele võrdsed võimalused anti, ei ole mul midagi. Ma ei saa aru, miks see siiani teistmoodi oli. Väliskapital peaks siis erastamissoovi korral hakkama nüüd EVPsid ostma.

Oletan, et otsusega tahtis valitsus ka EVP kurssi pisut tõsta, luues sellega ühtlasi erastamise osas võrdsed tingimused kõigile osalejatele. Ainukene asi on see, et EVPd on tänaseks leidnud uued omanikud ja nõudluse suurenemisega saavad nad oma investeeringust tõenäoliselt suuremat tulu. Vaevalt, et selle EVP hinna tõstmisega palju tavakodanikku aidatakse.

Toetan valitsuse otsust. Seda ei oska ma kommenteerida, miks valitsus alles nüüd lubas väliskapitalil ettevõtte eest EVPdes maksta. Küllap siis on valitsuse seisukohad muutunud. Oleme arenevas ühiskonnas, ju siis tuldi alles nüüd sellele otsusele.

Meie maksime omal ajal tehase erastamisel kohe kõik sularahas kinni. EVPdega meil midagi pistmist ei ole olnud. Oleme kõik oma kohustused riigi ees täitnud.

See, et kohalik kapital sai enne ja nüüd saab ka väliskapital erastada EVPdes, on Eesti ettevõtlusele väga kasulik. Valitsuse otsus on igati positiivne.

Hetkel kuum