2. juuni 1996 kell 22:00

Eluasemelaenu saamiseks lootus tuntud firma töötajal

Hansapanga Tallinna regiooni laenujuht Anna Talve sõnul vaatab pank esmajoones laenutaotleja maksejõulisust, mille üheks näitajaks on firma, kus ta töötab. Tagatist vaadatakse alles teisena.

Omal nahal sai väikefirmade tõrjumist tunda Telliskivi perearstikeskuse tegevdirektor Kadri Ilves. Ta soovis aprillis võtta Hoiupangast 200 000 krooni pikaajalist eluasemelaenu oma perekonnale kuuluva eramaja lõpetamiseks. Ehkki kinnisvarafirma hindas Rannamõisas asuva maja väärtuseks 800 000 krooni, ei piisanud tagatisest laenu saamiseks.

Hoiupangast põhjendas äraütlevat vastust asjaoluga, et firmad, kus Ilves on osanik ja töötab, on panga jaoks tundmatud ja liiga väikesed.

Ilves on tööl ja osanik meditsiinikirjandust kirjastavas ja erapolikliinikut pidavates ASides Medimpest ja Medinvest. 1992. aastal loodud Medimpest oli eelmisel aastal 120 000 krooniga kasumis, 1995. aastal erapolikliiniku haldamiseks loodud Medinvest oli planeeritud kahjumis.

Hoiupank küsis muu hulgas Kadri Ilvese käest mõlema tema osalusega firma bilansse ja kasumiaruannet, mis Ilvese sõnul on pisut kummaline, kuna laenu taotles ta eraisikuna ja firmad seejuures käendajaks ei olnud.

«Võiks siis Hoiupanga reklaamvoldikusse kirjutada, et ärgu tundmatute väikefirmade töötajad panga poole pöördugu,» on Ilves äraütlemisest nördinud.

Ilveste pere jaoks lõppes laenutaotlemine siiski õnnelikult. Samade dokumentidega andis 160 000 krooni laenu kümneks aastaks Hansapank.

Üheks põhjuseks oli ka see, et nii Kadri Ilvese kui tema firmade kontod on avatud Hansapangas ja pangal oli võimalik firmade tausta uurida.

Hansapanga Tallinna regiooni laenujuht Anna Talve sõnul oleks juhul, kui laenutaotleja firmad ja ta ise olnuksid näiteks Hoiupanga kliendid, saanud äraütleva vastuse ka Hansapangast.

«Senise praktika kohaselt on pikaajalist eluasemelaenu saanud panga jaoks tuntud ettevõtete töötajad,» lausub Talve. Eelistatud on panga klientidest firmade töötajad.

Hoiupanga laenudivisjoni direktori Aivar Rehe sõnul on tema tähelepanekute kohaselt pikaajalist eluasemelaenu taotlenud seni eelkõige Eesti keskmike ülemise kihi esindajad, kes reeglina töötavad jõukamates ja tuntud ettevõtetes.

Järjest rohkem tuleb laenuavaldusi keskmikelt ja ka keskmisest allapoole jääva elanikkonna esindajatelt. See suurendab pankade riski ja laenutaotleja tagapõhja uurimine muutub järjest olulisemaks.

Lisaks Hansapangale ning Hoiupangale kavatseb pikaajalist eluasemelaenu varsti välja andma hakata ka Ühispank.

Hetkel kuum