3. juuni 1996 kell 22:00

Termoili sulgemisest võidavad välisterminaalid

Minu andmetel on tänaseks kõik Eesti terminaalid peale Neste osalusega ASi Estonian Transoil suletud, teatas Pärn. Tema sõnul ei saanud EK enam kütust Narva ega Rakvere tanklalt.

Praegu on Neste, Statoili ja Shelli terminaalid lahti ja meie omad kinni, märkis Pärn. «Nad on teinud väga tarka tööd, sest kõik tehakse ära meie ametnike kätega,» nentis ta.

Neste Oil Eesti ASi hulgimüügijuht Rain Talmar ei olnud nõus väitega, et Termoili sulgemine on Neste käivet suurendanud. Neste läbimüüki on Talmari sõnul suurendanud 1. juunil jõustunud aktsiisimaks Lätis ja aktsiisimaksu tõus Leedus tuleval esmaspäeval.

Viimase nädala jooksul on Neste väljamüügihind langenud 18 senti, rääkis Talmar. «Ja pealegi suvel tarbimine alati suureneb,» lõpetas Talmar.

Eelmisel nädalal sulges tolliamet Termoili kütuseterminaali ja pitseeris mahutid. Süüdistuse kohaselt aitas terminaali juhtkond müüa riiulifirmal üle saja vagunitäie kütust maksuvabalt. Kütuse tõi Eestisse AS Parevek, kes müüs selle teel tollipunktist Termoili terminaali ASile Vegelar.

Termoili juhtkond ei takistanud kütuse müüki, sest tolliameti ettekirjutus puudutas Pareveki, kes pole kunagi olnud Termoili klient, ütles terminaali haldava ASi Esoil juhatuse esimees Oleg Panfilov.

Termoili jõudis juba legaalne kütus, oli terminaali sulgemise üle pahane Henn Pärn. «Nüüd võiks kõik autod pitseerida, sest autoomanikud on ka seda kütust jõudnud osta,» jätkas ta.

Nendes lepingutes, millega kütust Termoilist välja müüdi, on näidatud kõigi maksude tasumine, kinnitas Panfilov. Termoil ja sealt kütust ostnud firmad ei olnud salakütusest teadlikud, lausus majandusministeeriumi asekantsler Arvi Hamburg. «Õnnetuseks ostsid firmad kallist kütust ja vahendusraha panid tasku riiulifirmad,» teatas ta.

Praegu kannatavad need firmad, kelle kütus oli Termoilis juba varem sees, ja need, kes soovivad kütust juurde tuua, rääkis Oleg Panfilov. Termoili kliendid on ka ASid EK, AA-Trading ja N-Terminaal.

Eile ajakirjanduses levinud informatsioon, et nimetatud firmadelt võidakse tegevuslitsents ära võtta, pole majandusministeeriumi asekantsleri Arvi Hamburgi sõnul tõene. Me pole seda võimalust arutanud, lisas ta.

Tolliamet algatas kriminaalasja kütuse salakaubaveos. See puudutab Pareveki ja veel kuut-seitset kütuse maaletoojat, kinnitas tolliameti peadirektor Rein Talvik. Tema sõnul pidas toll läinud nädalavahetusel Rakveres ja Tartus kinni veel kolm ja pool tuhat tonni maksuvaba bensiini A-76 ja AI-92E ning kolm tuhat tonni diislikütust. Osa kütust seisab raudteel, osa terminaalides, nendegi väljastamine on Talviku sõnul peatatud.

Hetkel kuum