9. juuni 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Neljapäeva õhtul toimunud nõupidamisel leppisid USA energiafirma NRG Energy ja RE Eesti Energia ning majandusministeeriumi esindajad kokku, et moodustatakse ühine töögrupp, kes hakkab tegelema NRG Energy investeeringuga.

Töögrupp alustab tööd sel nädalal. NRG Energy on Eesti energeetikasse lubanud investeerida 250 miljonit dollarit. Suurem osa kavatsetakse suunata elektritootmisesse.

Neljapäevasel nõupidamisel osalenud majandusministri nõunik ja ASi Eesti Põlevkivi nõukogu esimees Tiit Männiksaar kinnitas, et NRG Energy on huvitatud ka koostööst Eesti Põlevkiviga.

Kas koostöö tähendab pikaajalist tarnelepingut või ostavad ameeriklased Eesti Põlevkivi aktsiaid, ei ole veel selge, lisas Männiksaar. ÄP

Eesti tarbijahinnaindeks tõusis statistikaameti teatel mais 0,6 protsenti.

Kaubad kokku kallinesid 0,8%, sealhulgas toit 0,5 ja tööstuskaubad 1,4%. Teenused kallinesid 0,3%. Jahu, jahutooted ja tangained kallinesid 2,4%, puu- ja köögivili 1,7 ning karastusjoogid 1%. Kulutused vabale ajale kallinesid 2,6%. BNS

Homme avab Eesti kaubandus-tööstuskoda Tallinnas ametlikult väikeettevõtluse toetamiseks mõeldud euroinfo korrespondentkeskuse, ütles euroinfo korrespondentkeskuse juhataja Erki Kõiv. Keskus alustas tööd selle aasta jaanuaris.

Keskuse ülesanne on Kõivu sõnul aidata leida ettevõtjatel koostööpartnereid ning anda konsultatsioone Euroopa Liidu majandust ja seadusi puudutavates küsimustes. ÄP

Seoses ühise valdusfirma moodustamisega kahe Pärnu piimatööstuse ning pankade vahel, täidab eelmisest neljapäevast ASi Pärnu Meierei tegevdirektor Peeter Lutt ka ASi Pärnu Piimatoodete Kombinaat peadirektori kohuseid.

Samas asus endine ASi Pärnu Piimatoodete Kombinaat peadirektor Valdek Pernik, kes lahkus ametist kuu aja eest, uuesti tööle kombinaati, nüüd juba müügidirektorina.

Eelmisel nädalal otsustasid ASid Pärnu Piimatoodete Kombinaat ning AS Pärnu Meierei koos mitme pangaga moodustada ühise valdusfirma. Tänaseks on ühinemislepingu sõlminud kaks kombinaati omavahel, sellel nädalal lõppeva aktsiaemissiooni käigus liituvad valdusfirmaga ka pangad. Valdusfirma juhatus ning nõukogu selguvad samuti lähipäevil.

Äripäevale teadaolevalt on valdusfirmaga liitumisest huvitatud Hoiu-, Foreks-, Maa- ja Ühispank, kes on kombinaate krditeerinud kokku mõnekümne miljoni krooniga. ÄP

Seoses Daugava jõe veetaseme tunduva langusega suureneb Eesti elektrienergia eksport Lätisse kolmandas kvartalis 2,5 korda võrreldes teise kvartaliga.

RE Eesti Energia peadirektori asetäitja ökonoomika alal Enn Kallikorm ütles, et neljapäeval Balti energeetika nõukogu poolt Riias kinnitatud elektrienergia ostu-müügibilansi järgi ostab Läti Eesti Energialt kolmandas kvartalis 160 miljonit kilovatt-tundi elektrienergiat. BNS

Soome Primalco peadirektor Erki Anttila nimetas usutluses ärilehele Dagens Industri Eesti ametivõimude otsust peatada ajutiselt Primalcole kuuluva alkoholitootja Ofelia litsents absurdseks.

«On absurdne peatada litsents seoses kuriteo uuringutega,» ütles Ofelia emaettevõtte, Soome kontserni Primalco peadirektor Anttila Rootsi ajalehele. Anttila sõnul on Primalco teinud ka ise uurimistööd, leidmata midagi märkimisväärset.

«Mõningates tollidokumentides on kirja- või trükivigu, see on kõik. Meie ekspordidokumentidel on Eesti tolli templid ja mingeid intriige kahtlustada ei ole alust,» ütles Anttila.

Primalco on Anttila sõnul võtnud ühendust nii Eesti kui Soome ametkondadega, et litsents tagasi saada, kuid seni tulemusteta. Milliste ametkondadega on Primalko täpselt asju ajanud, ei soovinud ta täpsustada.

Asjaolu, et Soome riiklikku ettevõtet on seostatud salakaubaskandaaliga, on Dagens Industri hinnangul piinlik ning äratab Soomes suurt tähelepanu.

Ajaleht märgib, et peamised kahtlusalused on Ofelia Eesti-poolsed juhid, kes on alates skandaali algusest puhkusel. BNS

Hetkel kuum