13. juuni 1996 kell 22:00

Ukrainat tabas ootamatu kapitalibuum

«Ukraina majanduses on tunda Vene valimiskampaania tuuli,» ütles president Leonid Kut?ma majandusnõunik Valeri Litvitski pressikonverentsil.

«Karbovanetsi stabiliseerumisele on kaasa aidanud tehingumahtude suurenemine Venemaaga,» ütles Litvitski. Hetkel kaupleb karbovanets kursiga 182,2 dollari vastu, märtsi rekordmadal kurss oli 191,1 dollarit.

Ukraina keskpanga valuutaosakonna direktori Mikola Melnit?uki sõnul ostavad närvilised Vene investorid üles Ukraina valitsuse võlakirju.

«Ukrainas ei ole kunagi täheldatud sellist kapitali sissevoolu,»ütles Malnit?uk. «Sissevool toimub Venemaalt lahkuva raha arvel, mis on eelkõige tingitud poliitilisest ebastabiilsusest presidendivalimiste eelõhtul.»

Ukraina Ukrexim-panga esindaja sõnul on järelepärimised riigi võlakirjade vastu märgatavalt sagenenud. Investorid huvituvad 100- või enama protsendilise tootlusega kuni 12kuulistest võlakirjadest. Venemaa valitsuse võlakirjade tootlus on tõusnud ligi 200 protsendini poliitilise riski ning valimiseelsete kulutuste finantseerimiseks trükitud lisaraha tõttu. Raha sissevool kätkeb inflatsioonilist riski Ukrainale, kus mais registreeriti rekordiliselt madal kuuinflatsioon 0,7 protsenti.

«Jälgime tähelepanelikult kapitali sissevoolu Ukrainasse, kuid meie jaoks on põhiküsimus, kuhu see kapital pidama jääb, kas valuutavahetusse või kapitaliturule, kusjuures kapitaliturg on olulisem,» ütles Litvitski.

Kapitali sissevool Ukrainasse on ajutise iseloomuga. Jeltsini võidu korral naaseb valuuta taas Venemaale, ütles Litvitski. REUTER-ÄP

Hetkel kuum