19. juuni 1996 kell 22:00

Rootsi lükkas edasi Estonia katmise

Mitu Rootsi erakonda on asunud nõudma Estonia vraki alanud katmise katkestamist. Nüüd teatas ka kommunikatsiooniminister Ines Uusman, et Rootsi valitsus on valmis, tõsi küll -- vastumeelselt, Estonia katmise otsust edasi lükkama.

Rootsi meresõiduametile ja katmistöid tegevale konsortsiumile tehti ülesandeks kiiresti peatada juba alanud tööd, kuid ühtlasi tuleb neil hoolitseda selle eest, et Estonia kui hauaplats oleks kaitstud.

Rootsi valitsus soovib Estonia vraki puutumatuse tagamise väga delikaatses küsimuses opositsiooniga ühele seisukohale jõuda. See ning hukkunute omaste järjest kasvav vastuseis laeva katmisele ongi põhjus, miks valitsus on otsustanud katmisotsuse edasi lükata.

Seni on Rootsi keskkonnapartei, vasakpartei, rahvapartei ja kristlik-demokraatlik erakond selgelt teatanud, et nad sooviksid katmistööd katkestada.

Hukkunute omaste ühendused kinnitavad, et umbes 80% nende ühenduste liikmetest on vraki betooniga katmise vastu. Seni ei ole aga Rootsi kommunikatsiooniministeerium soovinud nende seas teha ankeetküsitlust, väites, et vraki katmine ning haua rahu ja rüüstamine on ankeetküsitluseks liiga keerulised küsimused.

Rootsi valitsus on endiselt seisukohal, et Estonia vraki katmine on surnute rahu tagamise seisukohalt vajalik ning et üksnes betoon suudab tagada täielikku kaitset.

Estonia betooniga katmise eeltööd algasid aprillis ning seni on katmistöid teostavale konsortsiumile 352 miljonist Rootsi kroonist välja makstud 200 miljonit. SD

Hetkel kuum