4. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Läti erastamisagentuuri nõukogu kinnitas Ventspils Nafta naftaterminaalide erastamise tingimused.

Erastamistingimused näevad ette kompanii 12 objekti jagamise kaheksasse kompaniisse. Kaks Ventspils Nafta allüksust lähevad munitsipaalomandusse.

Investeeritavad varad on: Ventspils Apvienota Baltijas Banka (27,7%), SIA Baltimar (25,9%), SIA Saime (25%), Naftas un Kimijas Banka (3,5%), SIA Ventspils Ofsets ja AS Ventrans (10%), Latvijas Universala Birza (1,3%) ja Latoil Produkts. BNS

Soome Fiskars kindlustab positsioone USA elektritarvikute turul, ostes kaitsmeid tootva USA firma Newpoint Corporation.

Newpointi tänavune käive on umbes 70 mln Soome marka. Kompanii peakorter asub San Diegos, kuid tootmine käib Mehhikos.

Fiskarsi tegevdirektori Stig Stendali sõnul annab tehing kompaniile võimaluse laiendada tegevust USA elektrikaupade turul. STARTEL-BNS

Pariis avab sel nädalal 36. silla üle Seine'i jõe, mis jääb tõenäoliselt viimaseks sillaks Prantsusmaa pealinnas, teatasid linnaametnikud.

Pont Charles-de-Gaulle peaks leevendama liiklusummikuid Pariisi kahe raudteejaama vahel linna kaguosas.

Tegemist on esimese sillaga, mis on Pariisis viimase veerandsajandi jooksul ehitatud.

Sild on lakoonilise puhta joonega, toetudes kahele terasest ning tsemendist toele, mis on teravas kontrastis paekivist Pont de Bercy'ga ülesvoolu ja kaunite kaartega Pont d'Austerlitziga allavoolu. REUTER-BNS

Tänavu valmib veel umbes 100 km 1500 km pikkusest automagistraalist Tshitaa-Habarovsk-Nahhodka, mis täies ulatuses valmib 2005. a.

Trassi rajamine toimub üheaegselt Tshitaa ja Amuuri oblastis ning Habarovski ja Primorje krais.

Läinud nädalal anti ekspluatatsiooni 25 km pikkune teelõik Amuuri oblastis ning selle aasta jooksul peaks valmima veel umbes 100 km maanteed.

Põhiprobleemiks, mille tõttu tee-ehitus venib, on puudulik finantseerimine. Nüüdisaegse tehnika ning rahaliste vahenditega on varustatud vaid ehitusväeosad, kellele on usaldatud trassi kõige vastutusrikkamad lõigud. ITAR-TASS-ETA

Läti erastamisagentuur valis riikliku aktsiaseltsi Läti Gaas (Latvijas Gaze) strateegilisteks investeerijateks Vene Gazpromi ja Saksa Ruhrgasi koos Preusen Electraga.

Läti erastamisagentuuri juhatus otsustas sõlmida investoritega lepingu aktsiate ostu kohta, mille kohaselt Gazprom ja Ruhrgas koos Preusen Electraga ostavad 16 protsenti Läti Gaasi aktsiakapitalist.

Erastamisagentuur kavatseb Läti Gaasi ühelatise nominaaliga aktsiad müüa turuhinnaga, mis on vähemalt 2,5 latti ühe aktsia eest.

Valmisolekut osaleda Läti Gaasi erastamises on varem avaldanud ka Prantsuse kontsern Gaz de France ja Läti Pareks-pank. BNS

Saksamaa tööstustoodangu maht kasvas juunis eelmise kuuga võrreldes pool protsenti ehk juba neljandat kuud järjest.

Tööstustoodangu kasvu neljal järjestikusel kuul täheldati Saksamaal viimati 1994. aasta lõpul.

Üksikute tööstussektorite lõikes kasvas tehaste toodang eelmise kuuga võrreldes 1% võrra. Kasvu täheldati ka kõigis teistes tööstussektoreis, välja arvatud mäetööstuses ja ehituses, kus juunis täheldati langust vastavalt 1,4 ja 2,4%.

Saksamaa ehitusmaht suurenes kahe kuu lõikes perioodiga märts-aprill võrreldes 7,5% võrra. REUTER-ETA

Pärast mitu päeva väldanud maratonkõnelusi sõlmisid USA ja Jaapan reedel kokkuleppe arvutikiipide osas, mis võimaldab mõlemal poolel end võitjaks pidada.

Jaapani kaubandusminister Shunpei Tsukahara ütles, et kokkulepe, mis tõhustab Ühendriikide ja Jaapani mikroprotsessoritööstuse koostööd ja minimeerib valitsuse rolli, avas uue ajastu USA-Jaapani kaubandussuhetes.

USA kaubandusesindaja Charlene Barshefsky ütles, et kokkulepe arvestab nii Washingtoni kui Tokio huve, kusjuures kiibitööstus hakkab mängima keskset rolli andmete kogumisel Jaapani 44 miljardi dollarilise pooljuhtideturu kohta. REUTER-BNS

Põhja-Korea avab detsembrist oma õhuruumi rahvusvahelistele lennufirmadele, seal hulgas Lõuna-Korea firmad, teatas rahvusvaheline õhutranspordi assotsiatsioon (IATA).

IATA esindab 234 lennufirmat, mille arvele langeb 95 protsenti rahvusvahelistest lendudest maailmas. REUTER-BNS

Hetkel kuum