7. august 1996 kell 22:00

Krematooriumi ehitus äratab huvi

Tartu linna selle aasta eelarves on linnamajandusosakonnale eraldatud 1,2 miljonit krooni Rahumäe kalmistule krematoorium-leinamaja rajamiseks.

«Sellest rahast kindlasti ei jätku,» lausus Andres Pool. «Ainuüksi ehitusmaksumus tuleb üle kolme miljoni krooni. Jääme lootma järgmise aasta eelarvele.»

Pooli sõnul on komisjonil seaduse kohaselt parima pakkumuse sõelumiseks aega 89 päeva. «Komisjon teeb otsuse kindlasti tunduvalt kiiremini,» lisas Pool.

Äripäeva andmeil avaldasid krematoorium-leinamaja ehitamise soovi AS Eviko, tema tütarfirma AS Eviko IB, AS Haspo, AS Linnaehitus, AS Ropka Ehitus, AS Rostra, AS Tartu Ehitus ja AS Tevo.

Pooli sõnul tuli ettepanek rajada Tartus krematoorium ASilt Tallinna Krematoorium, kes tegeleb põletusmatusega 1993. aastast. 1,5 miljonit krooni maksva krematooriumiahju ja hoone sisustuse muretseb Tartu krematooriumi rentnik, kelleks Pooli sõnul saab tõenäoliselt Tallinna Krematoorium.

Tallinna krematooriumi direktor Heigo Rohtla on Tartu Postimehes varem väitnud, et nad tellivad krematooriumiahju USAst alles siis, kui leping Tartu linnavalitsusega on jõustunud.

Tallinna krematooriumi töötaja, kes ei soovinud oma nime avaldada, kinnitas, et ligi 10% Tallinna matustest on põletusmatused. «Meile tuuakse iga nädal põletamiseks kadunukesi ka väljastpoolt Tallinna,» rääkis ta. «Lõuna-Eestis on inimesi, kes sooviksid lähedase põletusmatust, tunduvalt rohkem, kuid paljud peavad meie transporti liiga kalliks ning oma autot selleks pruukida ei taha.»

Krematooriumi ja leinamaja ühendava arhitektuurse projekti autor on ME Tartu Arhitektuuribüroo arhitekt Ott Ojamaa, tööjoonised valmisid Kommunaalprojektis.

Hoone üldpind on 446 m². Krematooriumiruumi kõrvale tuleb rõduga tseremooniaruum, külmkamber ja administratiivruumid.

Hetkel kuum