7. august 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Maailma suurima laevaehituskompanii Norra Kvaerneri arvutitest varastati elektroonilisel teel umbes 750 000 salajast informatsiooni sisaldavat dokumenti.

TV2 teatel on süüdistus esitatud Kvaerneri endise töötaja vastu, kelle praegune äritegevus hõlmab nafta- ja gaasitehnoloogiat ning tammiehitust.

Varastatud dokumendid sisaldavad teavet Kvaerneri strateegia, laienemisplaanide ja teiste äriasjade kohta.

56 000 töötajaga Kvaerner on esindatud umbes 200 riigis ning on viimastel aastatel oma tegevust agressiivselt laiendanud.

Tänavu ostis ta Suurbritannia Trafalgar House PLC konglomeraadi 1,36 mld dollari eest. AP-BNS

Eastman Kodak Co esitas Jaapani ausa kaubanduse komisjonile kaebuse, milles väitis, et on Jaapani fotofilmi- ja paberiturult ebaõiglaselt kõrvale tõrjutud.

Kodak väidab, et Jaapani Fuji Film ning rahvusvahelise kaubanduse ja tööstuse ministeerium on teinud koostööd, hoidmaks välismaa tooted Jaapani filmiturult eemal. Kodaki arvestuste kohaselt on tõrjutud asend Jaapani turul läinud firmale viimase 20 aastaga maksma 5,6 mld dollarit.

Fuji turuosa Jaapanis on 70%, Kodakil 9%. AP-BNS

Töötute arv Rootsis kasvas juulis 46 000 inimese võrra.

Statistikute teatel oli Rootsis juulis 466 000 töötut, võrreldes 420 000 töötuga juunis. Möödunud aasta juuliga võrreldes on töötute arv kasvanud 7000 võrra.

Rootsi töötuskordaja kerkis juulis 10,5%ni juuni 9,9 %st.

Tööpuuduse juurdekasv peaks jätkuma ka sügisel, sest uusi töökohti tekib juurde aeglaselt ning koondamiste arv on kasvanud. STARTEL-BNS

Tshiili parlamendi alamkoja 12-liikmeline komitee kiitis heaks vabakaubanduslepingu Tshiili ja nelja Lõuna-Ameerika riiki ühendava Mercosuri majandusbloki vahel ning järgmisel nädalal on oodata otsuse heakskiitu ka kongressi täiskogult.

Lepingu kohaselt ei saa Tshiili veel Mercosuri täisliikmeks, kuid kohustub kaotama oma tollitariifid Mercosuri maadega lähema kaheksa aasta jooksul.

Vabakaubandusleping on Tshiilil sõlmitud ka ELi ja Mehhikoga. Mercosuri blokki kuuluvad Argentina, Brasiilia, Paraguay ja Uruguay. REUTER-ETA

Venemaa valitsus lõpetab põllumajandusele sooduslaenude andmise ning lubab pankadel laenata üksnes maksujõulistele põllumajandusettevõtetele, ütles Venemaa põllumajandusminister Viktor Hlõstun.

Ministri sõnul on talunike vastuseis turureformidele hääbunud, kuid paljud neist on endiselt suurtes rahalistes raskustes. Samas ei kavatse valitsus edaspidi enam talunikke triljonite rubladega toetada. Kommertspangad võivad põllumeestele laenamist jätkata 25--30% intressiga, tavaline laenuintress on 70--90%. REUTER-ÄP

Rootsi metsanduskontserni Stora I poolaasta kasum langes. Kontserni kasum pärast rahaeraldisi oli 1,6 mld krooni, võrreldes 4,1 mld krooniga mullu samal ajal.

Kasum aktsia kohta langes 8,35 kroonilt 3,30 kroonile.

Ärikasum oli 1,9 mld krooni, võrreldes 4,6 mld krooniga möödunud aastal samal ajal. BNS

Venemaa riiklik tollikomitee kehtestas eksporditava nafta ja gaasikondensaadi neljaastmelise aktsiisimaksu skaala.

Esimese rühma naftaettevõtted maksavad nafta või gaasikondensaadi tonnilt 51 648,72 rubla, teise, kolmanda ja neljanda rühma ettevõtted vastavalt 61 9444,6, 72 240,48 ning 82 536,36 rubla.

Kategoriseerimata ettevõtete puhul kohaldatakse aktsiisi maksimaalmäära 82 536,36 rubla tonn. Seda peab tasuma ka deklarant, kes ei avalda tollis, milliselt naftatootmisettevõttelt toodang pärineb. BIZNES-TASS-ETA

Euroopa kompaniid kulutavad suuri summasid sponsorlusele, et viia oma sõnum reklaamidest kalestunud tarbijani.

Suurbritannia eksperdi Mike Bloxhami sõnul on sponsorlus tarbijale vastuvõetavam, eriti kui firmad toetavad seda, mis ka tarbijale meeldib, näiteks sporti.

Kompaniid üle kogu maailma kulutavad 11,5 mld dollarit aastas sponsoriõiguste ostmiseks. REUTER-BNS

Venemaa kavatseb sisse vedada 3--4 mln tonni teravilja, ütles põllumajandusminister Viktor Hlõstun.

Põllumajandusminister prognoosis Venemaa tänavuseks teraviljasaagiks 77 mln tonni.

Mullu põua-aastal korjas Venemaa põldudelt 63,4 mln tonni vilja. REUTER-BNS

Hetkel kuum