11. august 1996 kell 22:00

Pindi kaebas Paide piimakombinaadi kohtusse

Hagiavalduse järgi vaidlustavad väikeaktsionärid Paide piimakombinaadi 4. mail ja 1. juunil toimunud üldkoosoleku seaduslikkuse ning seega ka seal vastuvõetud põhikirjamuudatused.

«Kui vana põhikirja kohaselt oleks pidanud kombinaadil olema kahe kolmandiku aktsionäride hääl, et ühineda kontserniga, siis uue põhikirja järgi pole see enam vajalik,» lausus ASi Pindi Väärtpaberid tegevdirektor Aigar Ojaots. Tema sõnul puudus Paide piimatööstuse juhtidel, kes olid huvitatud kontserniga liitumisest, vajalik hulk hääli ning seetõttu olid nad sunnitud põhikirja muutma.

Ojaots lausus, et kuigi hagi esitas nimeliselt Pindi, seisavad selle taga ka teised Paide piimakombinaadi vähemusaktsionärid nagu AS Talinvest, Forekspank, AS Erastamise Usaldusfond ning AS Ühisinvesteeringud.

Paide piimakombinaadi tegevdirektor Jaan Käär ütles, et Pindi hagis toodud punktid on alusetud ning arvatavasti lükkab kohus need tagasi.

«Kui me kohtus võidame ja kehtestub vana põhikiri, siis muutub kontsern Paide jaoks nulliks,» märkis Ojaots, «ilma meieta ei saa ta kunagi kontserni astuda.»

Kääri sõnul ei ole tegemist niivõrd Pindi ja Paide piimakombinaadi vahelise konfliktiga, kuivõrd äriseadustiku puudulikkusest tingitud vaidlusega, mis annab teoreetilise aluse ka sarnaste vaidluste lahendamiseks tulevikus.

Aigar Ojaotsa sõnutsi käib sisuline võitlus Eesti piimaturul Ühispanga ning Hansapanga-Hoiupanga vahel, kes kõik on piimandusse laenanud mitmeid kümneid miljoneid kroone ning on huvitatud oma raha jätkuvast pööritamisest piimanduses.

Hoiupank ning Hansapank on asunud krediteerima Põlva Piima ning Mulgi Meierit ning seisavad ka Ühinenud Meierite taga. Ühispank on aga Tallinna, Võru, Pärnu ning osaliselt ka Paide piimatööstuste taga. Samuti on Ühispank peamine väike- ja suurtootjate finantseerija.

«Kontserni idee oli juba ammu teada, kahjuks ei mindud kaasa Ühispanga sooviga teha seda Tallinna, Paide, Pärnu ja Võru baasil,» ütles Ojaots.

Ojaots märkis, et juhul kui Hansa-Hoiu grupp kui töösturite toetaja ei suuda lähiajal Ühinenud Meierid ASi kaasata ka tootjate esindajaid, võivad piimatootjad hakata piima mujale viima ja kontsern kukub. Kui kaasatakse tootjad, siis tõrjutakse Ühispank maaturult üsna varsti välja, kinnitas Ojaots.

Ühispanga riskikapitali osakonna juhataja Margus Kangro pidas Pindi Väärtpaberite tegevdirektori juttu pankade vahelisest rebimisest piimaturul üledramatiseerituks. «Mis puutub Pindi arvamusse, siis ma tean, et nad on üritanud tootjate kontserni luua, Ühispank sellest aga osa ei võta,» lausus ta.

Paide piimakombinaat ühines juulis koos ASide Põlva Piim ja Mulgi Meier kontserniks Ühinenud Meierid.

Hetkel kuum