17. september 1996 kell 22:00

Sigalate läga neelab 16 mln kr

Pool Phare antavast 1,05 mln ECUst suunatakse seakombinaatide töötajate koolituseks, pool investeeringuteks. Põllumajandusministeeriumi juures asuva Phare grupi eksperdi Renaldo Mändmetsa sõnul valitakse järgmise nädala alguseks välja partner, kes hakkab tegelema ettevõtete koolitusküsimuste ja ekspertabiga. Praegu on põllumajandusministeeriumis kaalumisel taanlaste ja sakslaste pakkumused.

«Kaks aastat tagasi oli Pärnu seakombinaadi ja Ekseko lägaprobleem suur, nii et oleks võinud need ettevõtted sulgeda,» lausus Mändmets. «Üks kolmandik Eesti sealihast kukkunuks ära.»

Mändmets märkis, et Eksekosse tehtav investeering 0,5 mln ECU väärtuses (7,57 mln kr) tähendab vedelsöötmisliini sisseseadmist, et vähendada sealäga hulka ja käivitada lägatöötlusseadmed. Pärnu seafarm saab vedelläga utiliseerimisseadmed 100 000 ECU (1,5 mln kr) eest.

Ekseko juhatuse esimees Andres Veide tunnistas, et vedelsöödaliini ülespanek tähendab ettevõttele 10% ehk ligi 0,5 mln kroonist sööda kokkuhoidu iga kuu. «Paraneb sealiha kvaliteet ja sigade tervis,» lisas ta.

Pärnu seafarm vähendab praegu sigade arvu ja plaanib pärast uute seadmete käivitamist osta järgmisel suvel Eksekost uusi põrsaid.

Pärnu seafarmi juhataja Ain Johanson ütles, et vedelläga utiliseerimine annab kaudselt kasumit alles kolme aasta pärast. Vedelläga töötlemine peaks tema sõnul tunduvalt leevendama ka keskkonna saastatuse astet.

Kui ekspertabi ja äriplaanide koostamine algab lähiajal, siis uued seadmed jõuavad seakombinaatidesse järgmise aasta alguses.

Pärnu seafarmis on 15 800 ja Eksekos 32 000 siga. Mõlemad ettevõtted töötavad kahjumiga.

Hetkel kuum