Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Lühiuudised

  Rahvusvaheline valuutafond (IMF) annab Eesti tänavusele sisemajanduse kogutoodangu (SKT) kasvule hinnangu lähikuudel, kui selguvad poolaastatulemused.
  IMFi Eesti esindaja Basil Zavoico ütles eile, et kuu või paari pärast saavad teatavaks IMFi hinnangud selle poolaasta Eesti SKT kasvule.
  Mais prognoosis IMF Eestile selleks aastaks kolme protsendini ulatuvat SKT kasvu, kuid Zavoico sõnul on tegemist praeguseks vananenud andmetega. IMF kavatseb prognoose uuendada pärast poolaastatulemuste selgumist, lisas ta. BNS
  Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) poolelioleva uurimuse kohaselt on Eestis majanduslik aktiivsus kolmandas kvartalis möödunud aasta sama ajavahemikuga võrreldes langenud.
  EKI juhtivteadur Leev Kuum ütles, et Eestis on tekkinud konflikt palkade ja üldise majandusliku aktiivsuse vahel. Kui brutopalk on näidanud pidevat tõusutendentsi ja reaalne ostujõud kasvanud, siis sisemajanduse kogutoodang (SKT) langeb, rääkis ta.
  Kuum selgitas, et möödunud aastaga võrreldes on majanduslik aktiivsus langenud. Ta ei soostunud täpsustama languse arvulist suurust, põhjendades seda poolelioleva uurimistööga.
  Samas nentis Kuum, et erinevad näitajad võivad tuleneda ka erinevatest arvutusmeetoditest. BNS
  Kohtla-Järve keemiatehas RAS Kiviter hakkab oma tarbeks elektrienergiat tootma. Tehas loodab oma elektrienergiaga saavutada 1--2 miljonit USA dollarit kokkuhoidu aastas.
  1995. aastal leidis USA rahvusvahelise arengu agentuuri (USAID) finantseerimisel Kiviteri abistanud Environmental Health Project (EHP), et elektrienergia tootmine tehases on tehniliselt võimalik ning nii majanduslikult kui ka keskkonna seisukohalt tulutoov.
  Majanduslikust seisukohast valitseb riigiettevõtte Eesti Energia tulevaste elektri hindade suhtes ebakindlus ning arvatavalt tõuseb elektri hind järgmise paari aasta jooksul neli korda, leidsid projekti osalised. ETA
  Riigikogu lõpetas eile üksmeelselt mootorikütuseaktsiisi seaduse muutmise seaduse esimese lugemise, kus üks olulisemaid muudatusi on, et ostja taotlusel on mootorikütuse ja -õli tootja või importija kohustatud näitama selle müümisel esitataval arvel eraldi ridadel aktsiisimäära ja aktsiisisumma.
  Aktsiisimäär liitri kohta on autobensiinil 1,20 kr, diislikütusel 0,75 kr, lennukipetroolil ja -bensiinil 1,50 kr, mootorikütusena kasutataval vedel- ja surugaasil 0,75 kr ning mootoriõlil 0,15 kr.
  Teine oluline muudatus on seaduses impordi ja ekspordi või taasväljaveo mittetoimumise tõendamise korra kehtestamine. Uue seaduse järgi on tolliametil ja maksuametil õigus lugeda kauba impordi toimumise tõendiks vastava kauba väljaveo registreerimise olemasolu selle riigi tollis, kust kaup pidi Eestisse vahetult saabuma. Kauba ekspordi või taasväljaveo mittetoimumise tõend on sisseveo registreerimise puudumine selle riigi tollis, kuhu kaup pidi Eestist vahetult saadetama. ÄP
  EVEA panga aktsionäride erakorraline üldkoosolek muutis eile panga põhikirja ja panga nõukogu põhimäärust. Antud muudatused olid vajalikud, et registreerida EVEA panga ASi äriregistris ning ka omakapitali suurendamiseks.
  «Nõukogu volitused teatud määral laienesid ses suunas, mis puudutasid panga strateegiat ja panga omakapitali kasvu,» selgitas EVEA panga nõukogu esimees Ants Raja. «Täna on meil omakapital 60 mln kr piirimail ja erilist kahtlust ei ole, et me seda nõuet ei täidaks. Küsimus on pigem selles: mida suurem omakapital, seda suuremad on võimalused krediteerimisel ja investeerimisel.» EVEA panga turunishsh pangandusturul on väike- ja keskmine ettevõtlus ning eraisikud, kinnitab Ants Raja.ÄP
  Eile arutasid neli ettevõtjate ühendust ja reformierakond koostöövõimalusi seadusloome parandamiseks, teatas maksumaksjate liidu tegevdirektor Kersti Kägi.
  Maksumaksjate liit tutvustas Kägi sõnul oma ettepanekuid maksuseaduste parandamiseks. Ettepanekud tulumaksu- ja käibemaksuseaduse muutmiseks on teinud ka reformierakond.
  Kägi sõnul ühinesid ettevõtjate ühendused kevadel eesmärgil esindada oma liikmeid kui maksumaksjaid ja panna suuremat rõhku osalusdemokraatiale. ÄP
  Eile kirjutasid kohalike omavalitsuste ja valitsuse esindajad alla omavalitsuste järgmise aasta tulubaasi käsitlevale kokkuleppele.
  Eelmisel nädalal jõudsid valitsus ja kohalikud omavalitsused kokkuleppele, et 1997. aastal laekub kohalikele omavalitsustele üksikisiku tulumaksust 56 protsenti ehk 2,8 miljardit krooni.
  Omavalitsustele laekub kokkuleppe kohaselt ka kogu maamaks summas 199 miljonit krooni ja ressursimaks 25 miljonit krooni.
  Uueks tuluallikaks saab kohalikele eelarvetele järgmisel aastal riikliku maksuna kehtestatav mootorsõidukimaks, mis hakkab samuti laekuma kohalikesse eelarvetesse ja mille arvestuslik maht on ligi sada miljonit krooni.
  Lisaks sellele saavad kohalikud omavalitsused riigieelarvest eraldistena üle 827 miljoni krooni. BNS
  RE Eesti Raudtee struktuuriüksus Edelaraudtee Äriüksus alustas iseseisvat tööd teisipäeval.
  Eesti Raudtee peadirektor Parbo Juchnevitsch ütles, et valitsuse 8. märtsi korralduse alusel moodustatud Edelaraudtee alustas raudteealast tegevust Tallinna--Lelle--Mõisaküla ja Tallinna--Lelle--Viljandi liinil.
  Iseseisva bilansi, pangaarve ja tööandja õigustega äriüksus tegutseb RE Eesti Raudtee alluvuses. Äriüksuse algkapitali moodustavad materiaalsed ja rahalised vahendid kogumaksumusega 70 miljonit krooni. Algkapital suureneb vastavalt täiendavalt saavutatavatele kokkulepetele äriüksusele üleantava vara ja rahaliste vahendite näol. BNS
  Võru linna eelarve alalaekumine ületab praegu kolm miljonit krooni, mis võib tulumaksu laekumise eelarveaasta lõpuks jätta 21,7 miljoni krooni piirile planeeritud 24 miljoni asemel.
  Võru linnapea Andres Visnapuu ütles Võrumaa Teatajale, et alalaekumise on põhjustanud üksikisiku tulumaksu alalaekumine. BNS
  Eesti keskmine brutopalk oli juulis Eesti konjunktuuriinstituudi (EKI) andmetel 3110 krooni, langedes juuniga võrreldes 170 krooni.
  EKI juhtivteadur Leev Kuum ütles, et tegemist on iga-aastase trendiga, kui juuni palk on puhkuseraha väljamaksmise tõttu kõrgem kui järgmise kuu töötasu.
  Samas on EKI täheldanud palkade pidevat tõusu kuude lõikes. BNS
  Forekspanga aktsial on väärtpaberispetsialistide sõnul olnud juba pikemat aega langustendents, mis on põhjustatud väike- ja keskmiste investorite müügisurvest.
  Samas pole panga kohta viimasel ajal tulnud ühtki negatiivset uudist, mistõttu aktsia hinna langus võiks olla põhjendamatu.
  Hansapanga börsimaakleri Märt Meeritsa sõnul võib investori ettevaatlikuks teha panga proportsionaalselt liiga suur tulu valuutatehingutest ning positsiooni hoidmisest, mille tulemit on raske hinnata.
  Forekspanga aktsia keskmine hind 6. septembril oli 77,69 krooni, 16. septembril 77,1 krooni ning eile kujunes aktsia hinnaks Tallinna väärtpaberibörsil 76,74 krooni. ÄP
  Kadaka ja Ehitajate tee nurgal asub pooleliolev ehitis, kuhu peaks tulema ASi Pintaro kaubanduskeskus, hoone projekti autor on AS Humana Projekt, ehitab AS EMV.
  ASi EMV ehitusdirektor Peep Siitami väitel seiskusid ehitustööd, kuna AS Pintaro hakkas kahtlema oma plaanides. «Võimalik, et Pintaro muudab oma plaane ja ka hoone projekti tehakse muudatusi,» ütles Siitam.
  Hoone omaniku ASi Pintaro juhatuse esimehe Mart Juksari sõnutsi põhjustas ehitustööde seiskumise käibemaksu muutmise seadus, mille kohaselt ettevõtja enammakstud käibemaksu maksuametilt tagasi ei saa. «Oleme teinud muudatusi ehituse projekti, kuid mõtet ehitada kaubakeskus pole maha matnud. Loodame ehitamist jätkata veel sel kuul,» on Juksar kindel.
  Ehituse maksumus ilma käibemaksuta on 52 miljonit, kaubakeskuse üldpind tuleb 8000 m2. Hoone valmimine lükkub järgmise aasta kevadesse algselt plaanitud 1996. a novembri asemel. ÄP
  Tartus esmaspäeval avatud E-Kaubamaja parkimismaja teisel korrusel näidati teisipäeva õhtul muusikafilme. Video- ja konverentsitehnika maaletooja, ASi Avision müügijuhi Agu Andresoni kinnitusel oli tegu esimese Eesti autokinoga. Estiko infojuhi Ilona Leiva sõnul ei jää esimene seanss tõenäoliselt viimaseks. ÄP
 • Hetkel kuum
Tööstusjuht: ärme imetle jätkusuutlikkuse probleemi, teeme sellest konkurentsieelise
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
USA aktsiad alustasid uut nädalat rekordite lähedal
Kõik kolm peamist USA aktsiaindeksit – Nasdaqi liitindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks ja S&P 500 indeks – sulgus esmaspäeval rekordkõrgete tasemete läheduses.
Kõik kolm peamist USA aktsiaindeksit – Nasdaqi liitindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks ja S&P 500 indeks – sulgus esmaspäeval rekordkõrgete tasemete läheduses.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Aastaaruande esitamine saab olla lihtne ehk rakendus, mis muudab mikroettevõtjate elu
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Kaheksa aastat ühe kliendi jahil: kes tagaajamisest väsib, tuleb asendada
„Püüdsime üht klienti kaheksa aastat. Selle edukalt tegemiseks on vaja häid müügiinimesi ja kannatust. Inimese kannatus aga katkeb ja siis peavad juhid aru saama, et kui ühe inimese kannatus on katkenud, siis tuleb inimesi vahetada,“ illustreeris ambitsiooni saates „Tööandjate tund“ Estanci juht Priit Haldma.
„Püüdsime üht klienti kaheksa aastat. Selle edukalt tegemiseks on vaja häid müügiinimesi ja kannatust. Inimese kannatus aga katkeb ja siis peavad juhid aru saama, et kui ühe inimese kannatus on katkenud, siis tuleb inimesi vahetada,“ illustreeris ambitsiooni saates „Tööandjate tund“ Estanci juht Priit Haldma.
Tööstusjuht: ärme imetle jätkusuutlikkuse probleemi, teeme sellest konkurentsieelise
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Kas raskevõitu jalaga Auto-Marko on liikluses probleemiks?
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Autoentusiast võib olla keskmisest oluliselt teadlikum ja tähelepanelikum autojuht, ent teistest kiiremini sõites muudab ta end kaasliiklejate vigade suhtes ohustatumaks, selgitab staažikas liikluskoolitaja Indrek Madar.
Finantsjuhid julgustavad karjääri pöörama: tehke midagi, et teist jääks jälg maha
Tehke midagi, et teist jääks maha mingi jälg, julgustas investeeringuid vahendava ettevõtte Brave Capitali finantsjuht Veiko Pedosk karjääripöördeid ette võtma.
Tehke midagi, et teist jääks maha mingi jälg, julgustas investeeringuid vahendava ettevõtte Brave Capitali finantsjuht Veiko Pedosk karjääripöördeid ette võtma.
Kuidas ehitada kriisikindlat ettevõtet: Infortari põhimõtted “Kui Infortari läksin, küsiti, kas lähen pensionile”
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.