19. september 1996 kell 22:00

Eesti liitumine WTOga lükkub edasi

«Kahepoolsete läbirääkimiste voorus ei ole me jõudnud veel kaupade tollitariifilagede osas kompromissini,» kommenteeris Kolbre sel nädalal toimunud WTO töögrupi istungit. Välisministeerium lootis, et Eesti võetakse WTO liikmeks detsembris Singapuris peetaval maailma kaubandusorganisatsiooni kongressil.

Vaidlusi põhjustavad põllumajandustoodete tollimäärade ülempiirid, selgitas Kolbre. Eesti pakutavad tollimäärad on läbirääkimiste partnerite jaoks liiga kõrged, väitis ta.

Kolbre sõnul on Eesti seisukoht kehtestada osa põllumajandustoodete suhtes maksimaalne tollimaks üle saja protsendi kauba deklareeritud väärtusest.

«Küll aktsepteerivad läbirääkimiste partnerid Eesti väljapakutud tollitariife tööstuskaupadele vahemikus 0--15 protsenti,» lisas Kolbre.

Põhimõtteliselt on kokkuleppele jõutud ka teenusteskeemi osas, ütles Kolbre. Läbirääkimiste teenusteosa põhiküsimus on tema sõnul see, millistel tingimustel lubab Eesti WTO liikmesriikidel konkureerida Eesti teenusteturul.

Kolbre sõnul on kahepoolsed läbirääkimised lõpetatud Poola ja Ungariga, pooleli on läbirääkimised Mehhiko, USA, Kanada, Ungari, Shveitsi ja Uus-Meremaaga.

Kui kõigi WTO riikidega suudetakse lõpetada läbirääkimised aasta lõpuks, võib Eesti saada WTO liikmeks järgmise aasta kevadel, prognoosis Kolbre.

Eesti esitas taotluse WTO liikmeks astumise kohta eelmise aasta veebruaris.

WTO-l on sada liiget, kelle arvele langeb 70 protsenti maailma kaubavahetusest.

Hetkel kuum