22. september 1996 kell 22:00

Kas välispankade tulek pingestaks pangandusturgu?

Meil ei ole midagi selle vastu, kui keegi väljastpoolt leiab olevat võimalik Eesti turule tulla ja siin pangandusega äri teha. Selles mõttes ei näe me mingit põhjust takistusi ja piiranguid seada.

Meil on ainult niisugune tingimus, et tulija olgu eelnevalt laitmatu reputatsiooniga ja et tegu poleks välismaisel riiklikul kapitalil põhineva pangaga. Eelistame erakapitali.

Selleks, et Eesti pangandusturul saaks üldse mingisuguseid teenuseid osutada, peab olema esitatud kõikide reeglite kohaselt koostatud dokumentatsioon ja luba keskpangalt. Nii et paljast avalikust deklaratsioonist, et me tuleme Eesti turule, üksi ei piisa.

Kui mõni pank tahab siia teha esinduse, siis see esindus meie seaduste mõistes ei ole volitatud tegema midagi muud, kui ainult esindama ja vaatlema. Laenutegevuseks tuleb siin avada filiaal, mis on keerukam protseduur, kui esinduse loomine. Eesti pank ei ole ära öelnud kellelegi, kes on suutnud tingimusi täita.

Minu teada on Skandinaviska Enskilda Bankeni soov Eestisse tulla lihtsalt huvi, mitte tahtmine avada konkreetset pangakontorit, mille kaudu siin pangandusturul konkurentsi pakkuda.

Aga see ei olegi tegelikult üldse nii tähtis, kas nad tulevad siia järgmisel aastal, ülejärgmisel või veel kaugemas tulevikus.

Kindlasti tugevdab see mõningal määral konkurentsi ja pingestab turgu, sest tegemist on ikkagi traditsioonidega, tugeva pangaga, kes näiteks Soomes võidab praegu päris korralikult endale kliente.

Küsimus on selles, mida siin Eestis tahetakse teha, kui suuri riske võtta. Kui nad julgevad siinseid riske kanda, siis saavad nad loomulikult pakkuda odavamat laenuressurssi ja muid teenuseid. Senini aga pole välispangad julgenud siin suurt midagi teha, kuigi nende aktiivsus selles osas pidevalt kasvab.

Välispankade tulek on ainult tervitatav. See vaid tugevdab siinset pangasüsteemi ja korrastab turgu.

Hetkel kuum