25. september 1996 kell 22:00

Tallinna linn müüs börsil Tallinna Panga aktsiaid

Tallinna Panga aktsiad müüs maha täielikult Tallinna linnale kuuluv Tallinna eluasemefond, turule tuli kolme müügitehingu käigus täiendavalt 600 000 Tallinna Panga aktsiat. Tallinna linnal jäi alles veel veidi üle poole linnale kuulunud aktsiatest.

Tallinna Panga nõukogu esimees Guido Sammelselg ütles, et aktsiad paisati vabale turule ning otseselt suurinvestoritele neid aktsiaid ei müüdud. Aktsiad tulid müüki turuhinnaga, mis oli ca 39 krooni.

«Ostjad olid põhiliselt teised turu tegijad, teised pangad,» lausus Sammelselg. «Oli ka mõni eraisik nii umbes 100 000 krooniga. Kui ma kuskilt raha leiaks, siis ostaks ise ka.»

«Oleme tehinguga rahul, sest turg on selle ilusasti alla neelanud ja aktsiahinna langust ei toimunud,» rääkis Sammelselg. «Tallinna Panga aktsiaid on füüsiliselt liiga vähe turul ja kui käive on väike, võib aktsia hinnaga toimuda täiesti prognoosimatuid võnkeid.»

Sammelselg lausus, et Tallinna Pank pidas Tallinna linnavalitsusega aktsiate müügi asjus läbirääkimisi. «Püüdsime vaadata, et hind ei langeks ja turg ei ehmataks,» märkis Sammelselg. «See on maakleritel ka õnnestunud.»

Eluasemefondi poolt korraldas aktsiate müümist fondi nõukogu esimees, Tallinna abilinnapea Tiit Järve. Küsimuse peale, miks linnale kuuluv eluasemefond oma aktsiad maha müüs, vastas Järve eile: «Mitme objekti müümine on ebaõnnestunud ja meil on vaja täita linnavara müügi ülesanne, mis on 37 miljonit krooni.»

«Alles juulis võttis valitsus vastu otsuse, mis lubab linnavalitsusel toimetada aktsiate müümist,» märkis Järve. «Seda juhul, kui linnavalitsusel on osa ettevõtte aktsiatest, mitte aga kogu pakk.»

«Homme (s.o täna -- toim) arutame lisaeelvarvet, mille eelduseks on, et saame oma tulud täis,» sõnas Järve. «Asjad, mida me lisaeelarvega peame lahendama, on sundkäigud. Me ei taha panna uusi mehi raskesse olukorda ja katsume osa asju veel lõpule viia.»

Järve kinnitas siiski, et aktsiate müügi puhul polnud linnavalitsuse sooviks valimiste eel mõningaid valimisi seniste linnaisade kasuks mõjutavaid projekte kiiresti lõpetada.

«Tuleb täita eelarvet, ja midagi muud pole siin silmas peetud,» väitis Järve. «Ülejäänud aktsiate müügi otsustavad juba uued mehed, sest rohkem pole mõtet müüa, kui on tegelik vajadus.»

Tallinna eluasemefond oli seni Hollandi investeerimisfirma FMO järel suuruselt teine Tallinna Panga aktsionär, kellele kuulus 10,4 protsenti panga 96 miljoni krooni suurusest aktsiakapitalist. Tallinna linnavalitsusele kuulub 2,2 protsenti Tallinna Panga aktsiatest.

Hetkel kuum