1. oktoober 1996 kell 22:00

Enammakstud käibemaks jääb endiselt riigi taskusse

Kuni tänavu juunis vastu võetud käibemaksu seaduse muudatusele sai maksumaksja kirjaliku taotluse alusel enammakstud käibemaksu riigilt tagasi küsida.

Nüüdse käibemaksu seaduse rakendusjuhise kohaselt tagastatakse enammakstud käibemaksust see osa, mis ületab järgmise maksustamisperioodi käibemaksu.

Seda võib taotleda maksustamisperioodi maksu tasumise tähtpäevast arvates 30 päeva jooksul. Kui maksumaksjal on maksude, trahvide või intresside võlgnevusi, on maksuhalduril õigus jätta enammakse võlgnevuste ulatuses tagastamata.

Rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Andres Hunt ei osanud öelda, palju selliseid firmasid leidub, kelle ühe perioodi käive on nii suur, et sellest jätkub nii järgmiste perioodide käibemaksu katteks kui ka tagastamiseks.

Rakendusjuhises pole täpsustatud käibemaksu tagastamist liisimisfirmadele, kuna ettepanek on käibemaksuseaduse parandusena arutusel riigikogus ja seda ei saa Hundi sõnul ennetavalt rakendusjuhisesse kirjutada.

Käibemaksuseaduse rakendamise uus kord muudab kehtetuks 1995. aastal kinnitatud eelmise korra ning kõik selle parandused ja muudatused.

Oluline muutus on määruse uue korra vormistuses. Erinevalt varasemast ei kirjutata määruses enam ümber käibemaksuseaduse sätteid, vaid käibemaksuseadusest tulenevatest õigusaktidest arusaamiseks tuleb tutvuda seaduse sätetega.

Hetkel kuum