6. oktoober 1996 kell 22:00

Kas palgata oma koristaja või osta teenus koristusfirmalt?

Igal juhul on kasulikum osta teenus koristusfirmalt. Meil ei ole kunagi oma koristajat olnud.

Mul on üldse printsiip, et kui võimalik, siis kasutan oma ala asjatundjaid. Minu jaoks ei ole koristamine ka lihtsalt lapiga ringikäimine. Seal on samuti oma oskused, teadmised, tehnoloogia.

Meil on suhteliselt suur pind ja ma arvan, et teenuse ostmine on meile ka rahaliselt soodne. Kui me palkaksime koristaja, peaks haldusala eest vastutav inimene kulutama oma aega ja vaeva -- milliseid vahendeid osta, muretsema abivahendite eest. Kui ma kõik summeerin, aeg on ju samuti väärtus, siis on teenuse kasutamine igal juhul kasulikum. Kui on väike firma, siis saab kulusid reguleerida teenuse ostmise sagedusega.

Ma avan, et osadel firmadel võib tekkida konfidentsiaalsusega probleem. Töölaudadel on ju pabereid ja prügikastidesse visatakse üht-teist -- kas on tagatud, et mõnda paberit kaasa ei võeta. Meil ei ole mingeid probleeme olnud.

Meie kasutame büroos firma teenust. Ma arvan, et firma on parem ka selles mõttes, et kui koristajaga peaks midagi juhtuma, siis on firma kohustus ta asendada.

Samuti on võimalik firma poole pöörduda, kui on mingi erakorraline vajadus: näiteks on büroos avarii. Firma on peaaegu ööpäevaringses teenistuses. Miinuseks on ehk see, et objektile puudub konkreetne lähenemine.

Meil on lihtsalt organiseeritud: meie palkame koristaja. Firma teenuse kasutamist pole me kunagi kaalunud. Lõpuks on see, kes töö ära teeb, ikka inimene.

Lisaks oma koristajale ostame me praegu ka ühte teenust. Firmalt on porivaibad, mida regulaarselt vahetatakse ja puhastatakse. Vaipade puhastamine vajab eritehnikat ja seda ei saa tänavalt palgatud inimest tegema panna. Sellist teenust tasub võtta firmalt. Aga teenuse puhul, kus inimene käib mööda tube ja pühib tolmu, ei näe ma, et peaks veel mingi vahendusfirma olema. Võetakse lihtsalt inimene, keda saab usaldada. Firma poole pöördumine on juba iseenesest keerulisem.

Mulle oli kõige lihtsam oma sekretärile öelda, et tahaks koristajat saada. Sekretär pani kuulutuse leh- te ja telefon oli kohe hommikust peale punane.

Võttis aega võib-olla paar tundi, kui see inimene oli tööpostil. Tundub, et koristajate osas on töö, mitte tööjõu puudus.

Hetkel kuum