14. oktoober 1996 kell 22:00

Nädalaga tõusid pea kõigi aktsiate hinnad

Aktsiahindade tõus Tallinna väärtpaberibörsil möödunud, 41. nädalal jätkus. Nädalat iseloomustavad sündmused olid kahtlemata ettevõtete viimaste majandustulemuste avaldamine ning järjest uusi rekordeid püstitavad indeksid. Rekordilisse hoogu tõusis ka kauplemise aktiivsus Tallinna väärtpaberibörsil ja börsi vabaturul. Nädalaga registreeriti 1275 tehingut kogukäibega 109 761 375,02 kr. Börsiväliselt tehti nädalaga 48 tehingut kogukäibega 11 140 569,54 kr. Tõusvate ja langevate väärtpaberite suhe järelturul oli eelmisel nädalal 22:5.

Enimkaubeldud väärtpaber oli paarinädalase vaheaja järel taas Hansapanga aktsia -- 19,40 mln kr. Esmaspäeval tõusis Hansapanga aktsia kõrgeim hind 108 kroonile, kuid ei suutnud saavutatut nädala lõpuni hoida ja langes reede õhtuks 105,25 kroonile (nädalaga siiski +2,14%). Hind hakkas langema pärast teisipäeval avaldatud 9 kuu majandustulemusi -- puhaskasum 128,2 mln kr. See on loodetust vähem ja muudab raskeks prognoositud aastakasumi saavutamise. Konsolideeritud tulemused selguvad 46. nädalal. On pakutud, et just panga tütarettevõtete edukus võimaldab kokkuvõttes jääda prognooside tasemele.

9 kuu kasumid teatasid ka teised börsil noteeritud pangad. Parema ülevaate saamiseks oleks siingi vaja teada konsolideeritud tulemusi, sest pea kõigil pankadel on nende tütarettevõtete osa kogukasumis varasemaga võrreldes tunduvalt kasvanud. Forekspank, kellel panga enda ja konsolideeritud kasum väga oluliselt ei tohiks erineda, teatas 9 kuu puhaskasumiks 29,4 mln kr (s.h septembri kasum 1,9 mln kr). Need numbrid turgu ei rahuldanud ja kasvanud müügisurve tulemusel tegi aktsia hind kolmapäeval kiire languse. Reedeks Forekspanga aktsia kosus veidi ja lõpetas nädala 77,25 kroonil (eelmise reedega -1,36%). Teisi pangaaktsiaid avaldatud tulemused suurt ei mõjutanud ja nad jätkasid vastavalt valitsevale trendile -- tõusvalt.

Investorite põhitähelepanu ei koondunud aga sugugi pangaaktsiatele, vaid hoopis Pennu CT ja vabaturu aktsiatele (eriti Rakvere lihakombinaadi ja Kalevi aktsiale). Kõiki kolme aktsiat iseloomustab ühine omadus -- nad on «uued» aktsiad ega ole osa saanud kahest varasemast tõusulainest järelturul. Jälgides Pennu CT, Kalevi ja Rakvere LK aktsia tõusu eelmisel nädalal, jääb tunne, nagu üritataks kõik see, millest varem ilma jäädud, tasa teha. Rakvere LK aktsia lõpetas reedel 5,95 kroonil (nädalaga +28,57%), Kalevi aktsia reedene viimane tehing tehti tasemel 505 kr (+26,73%). Pennu CT aktsia oli reedel börsi sulgemisel 79,00 kr tasemel (+14,81%). Miks börsil lühikest aega olnud ettevõtete aktsiad tõusevad rohkem? Sellele on olemas päris loogiline seletus: paljud investorid soovivad oma portfelli uut aktsiat ja seega valitseb ostusurve. Samas ei ole uue aktsia puhul (vähemalt esialgu) kuigi palju müüjaid. Kui lisaks valitseb börsil tõusumeeleolu, kasvab ostusurve veelgi ja hind tõuseb. Seda hetkeni, kui turg otsustab kasumit võtta, millele võib järgneda päris korralik kukkumine. Seega -- uued aktsiad on tugevalt spekulatiivsed.

Kuidagi ei saa mainimata jätta ühte eelmise nädala tippsündmust -- Saku õlletehas teatas käesoleva aasta esimese 8 kuu majandustulemused. Avaldatud tulemused ei olnud küll läbikukkumine, kuid ei pakkunud põhjust ka rõõmustamiseks. Mitmed analüütikud olid veidi pettunud jagatud informatsiooni kasinusest (vaid käive ja kasum). Siiski on nüüd olemas mingigi pidepunkt, millele toetuda. Aktsia hind tõusis informatsiooni avaldamise ootuses 40 kr tasemele, reedel lõpetas Saku õlletehase aktsia 39,95 kroonil, jäädes seega saavutatud tasemele.

Hetkel kuum