28. oktoober 1996 kell 22:00

Balti elektriring tiheneb

Ta hindas Läänemeremaade ühise elektrisüsteemi loomise hetkeseisu Stockholmis toimunud energiapäevadel. Selginenud on projekti esimene faas: pooleaastane andmekogumine kõigist liikmesriikidest, kelle hulka kuuluvad Rootsi, Soome, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu, Valgevene, Poola, Saksamaa, Taani ja Norra.

Projektis üldistatakse kõik andmed jõujaamade, elektriülekande jm kohta. Baltic Ring esitab oma üldistatud tulemused 1997. a oktoobris ja pakub omalt poolt finantseerimislahendused.

Lennart Lundberg, kes on ka Rootsi Vattenfalli tegevdirektor, märkis, et kui Põhjamaade ühise elektrituru loomine on aega võtnud 30 aastat, siis Baltic Ring saab teoks märksa lühema ajaga.

Baltic Ringi raames on arutusel praegu neli konkreetset projekti. Üks neist näeb ette ehitada elektriülekandeliin Poola ja Kaliningradi vahele. Teine projekt näeb ette ehitada ülekandeliin Eesti ja Soome vahele, mis ühendaks Baltimaad Põhjala elektrituruga.

Kolmandaks on plaanis luua uus ühendus Soome ja Venemaa vahele. Praegu saab küll elektrit üle kanda Venemaalt Soome, kuid mitte vastupidi.

Baltic Ringi loomise eest kannavad põhivastutust Rootsi Vattenfall, Taani Sjællandske Kraftværker, Soome IVO ja Saksa Preussen Elektra. DI

Hetkel kuum